szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azzal együtt vállalta ezt a nehéz döntést, hogy így 1,5 millió forintot kell visszafizetnie az államnak.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

Szűcs Dorottya kedden jelentette be a Facebookon, hogy hétfőn felmondott az Eötvös József Gimnáziumban, ahol biológia-kémia szakos tanárként dolgozott. A 28 éves pedagógus 6 évig volt ennek az iskolának a diákja, és már tizenéves korától az volt a célja, hogy oda térhessen vissza tanárként.

Hat évnyi egyetem után, mesterdiplomával, teljes állásban (saját bevallása szerint heti 60-70 órát is dolgozva) nettó 163 ezer forintos havi bérért kezdett, ez később pótlékokkal 207 ezer forintnyira emelkedett. Amikor minden feltételt teljesített, és megkapta a Pedagógus I minősítést, megemelkedett az óraszáma, a fizetése azonban nem változott.

Mindezek ellenére kitartottam, mert a sok nehézség mellett sok öröm, sok eredmény is született

- írja, és hozzáteszi: reményt adott neki az, hogy februárban „sok-sok év tűrés után elkezdett mozgolódni a tanártársadalom”.

Ugyanakkor a polgári engedetlenségben, élőláncban, tüntetésben is résztvevő, fiatal tanár azt tapasztalta, hogy a sztrájkjog ellehetetlenítésével és a tanárkirúgásokkal „nem egyről a kettőre léptünk, hanem nullára, majd mínusz egyre.” A helyzetet szerinte tovább rontotta Pintér Sándor múlt pénteki konzultációnak nevezett eligazítása:

Ez volt a pillanat, hogy eldöntöttem, kiszállok. 14 éves korom óta ez volt a tervem, és most otthagyom az Alma Matert, a kiváló tanáraimat, jelenleg már kollegáimat, a mentoraimat, barátaimat, szívemnek kedves diákokat. És úgy érzem, hogy engem mélységesen cserben hagytak odafent.

Kijózanító élmény volt a tanároknak a Pintér-Maruzsa-találkozó

A miniszterrel és az államtitkárral is farkasszemet nézhettek a tanárok pénteken. Sokan most úgy érzik, minden remény elszállt, nincs esély átfogó, pozitív változásokra a közoktatásban. Mások viszont nem adják fel, inkább változtatnának a stratégián.

Szűcs Dorottya azt mondja, hogy a felmondása miatt nagyjából 1,5 millió forintot vissza kell fizetnem az államnak, de ennek tudatában sem volt maradása az egykori álommunkahelyén. Szerinte

az állami oktatási rendszer egy motivált, lelkes, fiatal természettudományos pedagógusból ölte ki mindazt, ami az esszenciája ennek a hivatásnak.

Szűcs nem az első pedagógus, aki tanárkirúgások után nyilvánosan is bejelentette, hogy elhagyja a tanári pályát. Gábor Judit, a Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnázium tanára, aki december elseje óta az iskolájából egyedüliként vett részt a határozatlan idejű polgári engedetlenségben szintén hétfőn mondott fel. Hegyi Norbert a soproni Lackner Kristóf Általános Iskolában egyhétnyi folyamatos, de magányos polgári engedetlenség után adta be a felmondását december elején.

 

A soproni pedagógus, aki maga mondott fel a kirúgások miatt: Példamutatással is lehet tanítani, én most ezt tettem

Amikor a Belügyminisztérium múlt hét szerdán bejelentette nyolc fővárosi pedagógus kirúgását, másnap egy soproni tanár úgy döntött, hogy szolidaritása és tiltakozása jeléül határozatlan ideig nem tartja meg az óráit. A magányos akciója egy hét után azzal ért véget, hogy maga adta be a felmondását. Volt olyan kollégája, aki feketébe öltözött a búcsúztatására.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!