Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Visszautasította az Alkotmánybíróság a Fudan Egyetem építését blokkolni kívánó helyi népszavazással kapcsolatos, Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester által benyújtott egyik alkotmányjogi panaszt. Mivel két, feltenni kívánt kérdés van és két panasz, de a másikról még nincs nyilvános Ab-döntés, az egyik, a bíróság által korábban elutasított kérdés “megmentésére” még lehet esély.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Egyelőre nincs még teljesen veszve a Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester Fudan Egyetem elleni helyi népszavazási kezdeményezése, mivel az ezzel összefüggő engedélyeztetési ügyben az Alkotmánybíróság (Ab) egyelőre csak az egyik népszavazásra bocsátandó kérdésről döntött a kettő közül. Az egyik, már nyilvános döntésében ugyanakkor

az Alkotmánybíróság érdemi vizsgálat nélkül utasította vissza a témában Baranyi által benyújtott alkotmányjogi panaszt.

Az Ab február 14-i végzésével hozott erről döntést. A téma pedig azért került a testület elé, mert a kezdeményezőknek – Baranyi Krisztina polgármester és a képviselőtestület több tagja – az Ab volt az utolsó esélye, hogy jogilag megtámadják a Fővárosi Törvényszék tavaly decemberi döntését, amely ellehetetlenítette a kormány által tervezett Fudan Egyetemet blokkolni kívánó népszavazást.

Baranyi Krisztina az Alkotmánybíróságon próbálja megmenteni a Fudan-népszavazást

Az utolsó esélyt megragadva, az Alkotmánybíróságon támadja meg Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester a bírósági döntést, ami most akadályozza a Fudan-beruházás elleni helyi népszavazást. Január végére eldől, lehet-e referendum. Orbán Viktor szerint az egyetem ügye "napirenden van". Vitatja a bíróság érvelését Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, ezért az utolsó jogi lehetőséget is kihasználva az Alkotmánybírósághoz nyújt be alkotmányjogi panaszt.

A hvg.hu írta meg, hogy annak idején a Fővárosi Törvényszék három magánszemély felülvizsgálati kérelmét vizsgálva döntött a népszavazási kezdeményezésről, és úgy találta, hogy az előzőleg a helyi választási bizottság által már jóváhagyott népszavazási kérdés mégsem eléggé egyértelmű, így a bíróság megváltoztatta a döntést, és megtagadta a referendum egyik kérdésének hitelesítését, ami arra irányult, hogy önkormányzati terület ne kerüljön se az állam, se a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány tulajdonába vagy használatába.

A másik, Baranyi és a helyi képviselők által benyújtott, de előzőleg elutasított népszavazási kérdés felülvizsgálatára benyújtott indítványt is vizsgálta a Fővárosi Törvényszék és elutasította, mert szintén egyértelműségi követelményeket vizsgálva arra jutott, hogy ebben az esetben viszont a helyi választási bizottság helyesen járt el, amikor nem engedte tovább a kérdést, mert az nem elég egyértelmű. A kérdés ez volt:

Egyetért azzal, hogy a 2016/2017. (XII. 22.) Korm. határozat szerint kiírt nyílt, nemzetközi tervpályázaton nyertes Budapest Déli Városkapu Fejlesztési Mestertervtől (Diákváros) eltérő módon és funkcióval nem valósulhat meg fejlesztés a jelenlegi önkormányzati rendelet – 20/2010 (VI.04.) Nagyvásártelep KSZT – hatálya alá eső területen?

Egyelőre ebben a második kérdésben döntött csak az Ab – legalábbis jelenleg csak az erre irányuló alkotmányjogi panaszról szóló döntés érhető el a testület honlapján. Ebben az ügyben az Ab végzése szerint “mivel sem a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvényellenesség, sem alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdés nem merült fel, az indítvány érdemi vizsgálatára nem kerülhetett sor. Vagyis

a népszavazási kérdés egyértelműségéről az Alkotmánybíróság nem foglalhatott állást.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Négy hónap alatt 55 milliót égetett el a nem is létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítvány

A főigazgatóra több mint 4 milliót, más tisztségviselőkre 19 milliót, jogászokra 22 milliót költött el a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány fennállása első hónapjaiban. Ráadásul úgy, hogy a szervezet fő célja a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának fenntartása, ám az nemhogy nem működik, de még a létrejötte is kérdéses. Nyereséges lett viszont a kínai egyetem tulajdonában álló, homályos hátterű magyar gazdasági társaság, amely majdnem 300 ezres profitot hozott össze tavaly.