szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak az állami szektorból állhattak fel ennyien július közepétől augusztus végéig, az egyházi és egyéb fenntartású intézményekről nem tudunk.

Az állam csúsztat, amikor azt mondja, mindössze 1200 pedagógus mondott fel a státusztörvény miatt, valójában 2471 tanár állt fel csak július 15. és augusztus 31. között – állítja a G7 a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által tankerületektől kikért és tanároktól származó adatokra hivatkozva. A lap azt írja,

másfél hónap alatt annyian mondtak fel, mint a 2022-es távozók fele és a 2021-ben felállók kétharmada.

Ráadásul – teszik hozzá –, ez még így sem a teljes adat: ezekben a statisztikákban csak az állami oktatásban dolgozók száma szerepel, miközben a gimnáziumok mintegy fele, az általános iskoláknak pedig egynegyede nem állami, hanem főleg egyházi-, illetve magán fenntartású, innen pedig nem ismerjük a felmondók számát. Hozzáteszik: az adatsorból kimarad még mintegy 4500 óvoda, ahol bő 30 ezer pedagógus dolgozik.

Magyarán amikor a kormány azt állítja, 1200 pedagógus állt fel a státusztörvény miatt, amely a teljes pedagógusi kar körülbelül 1 százaléka, valójában csak a szeptemberben, állami intézményből felmondó tanárok számát közli a teljes magyar oktatói létszámhoz képest, miközben olyan tankerület is volt, ahol a tanárok 10 százaléka távozott.

A státusztörvénnyel kapcsolatos cikkeinket itt olvashatja:

státusztörvény | hvg.hu

A Klebelsberg-ösztöndíjat kapó tanárhallgatók évekkel ezelőtt aláírták, hogy közalkalmazotti jogviszonyban fognak tanítani diplomázásuk után. Közben azonban bejött a státusztörvény, és így már nem mindenki akar tanár lenni. Az érintettek szerint ha az állam alapjaiban változtatja meg a dolgokat, akkor a szerződésük is érvénytelen, a Klebelsberg Központ viszont visszaköveteli a milliókat a felmondóktól.

(Nyitóképünk illusztráció)

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!