Másfél hónap időhúzás egy párperces, cserébe sokmillió eurós mókáért - így foglalható össze Orbán Viktor brüsszeli mutatványsorozata, amelynek végén szó nélkül igent mondott az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós támogatásra.
De hogyan sikerült a szájhősködő magyar miniszterelnököt egy csapásra helyretenni, és mire volt jó a fenyegetőzés, ha végül semmit nem kapott cserébe? Mennyire állja meg a helyét a magyarázat, amit Orbán Viktor vagy Gulyás Gergely mondott a történtek után? És meddig lehet komolyan venni a magyar kormány fenyegetőzését Brüsszelben?
Az EUrologus szerzői, Arató László és Folk György a helyszínről követték az EU-csúcsot, őket kérdezte Gyükeri Mercédesz és Nagy Iván László közéleti podcastunk azonnali adásában.
Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud, YouTube
Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts
- 1:18: Mennyire volt meglepő, hogy ennyi huzavona után mégis megszületett az ukrán megállapodás? Hogyan fogadták Brüsszelben és mit tudunk, hogyan sikerült tető alá hozni?
- 3:40: Engedett-e valahol a többi tagállam Orbánnak a megegyezésért cserébe?
- 5:34: „Kiharcoltuk! A magyarok pénzét nem adhatják az ukránoknak! A háborúban nem veszünk részt, fegyvert nem küldünk, továbbra is a béke pártján állunk!” – írta Orbán Viktor az események után. Ez mennyire fedi le a valóságot?
- 8:44: Miért nem lett semmi következménye – csakúgy, mint a szankcióknál – Orbán fenyegetőzésének? Miért értelme a szájhősködésnek?
- 12:22: Hogyan csapott vissza Gulyás Gergelynek a brüsszeli döntés élő adásban?
- 13:59: Mennyire állta meg a helyét, vagy volt rosszul rögtönzött Gulyás érvelése?
- 16:00: Van-e még valami napirenden Brüsszelben?
- 16:56: Volt svéd-magyar tanácskozás Brüsszelben NATO-ügyben?
- 17:48: Mennyit nyert vagy veszített Orbán Viktor az elmúlt másfél hónappal?