szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Direkt36 rekonstruálta annak a néhány napnak az eseményeit Orbán Viktor környezetében, amely a Novák Katalin és Varga Judit lemondásához vezetett. A lap szerint a kormány propagandagépezetét váratlanul és felkészületlenül érte a kegyelmi ügyben kirobbant botrány.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Noha február 2-án pénteken délelőtt jelent meg a 444-en a cikk, amelyből kiderült: Novák Katalin még tavaly áprilisban kegyelmet adott a pedofil bűncselekmények eltussolása miatt jogerősen elítélt bicskei gyermekotthon korábbi igazgató-helyettesének, február 8-án csütörtökön a norvég nagykövetségen egy munkaebéden részt vevő Varga Judit még teljesen nyugodtnak tűnt. Az egykori igazságügyi miniszter azonban alig több mint 48 órával később, szombaton beadta a lemondását, vagyis az események nagyon gyorsan követték egymást.

A Direkt36 annak járt utána, hogy mi zajlott ebben az intenzív és feszült időszakban a miniszterelnök környezetében. A forrásaik szerint Orbánt Viktort váratlanul és felkészületlenül érte a kegyelmi ügy. „Teljesen meglepte a kormányt, felkészületlenek voltak. Sem az elnöktől, sem Varga Judittól nem jelezte Orbánéknak senki magát a kegyelmi ügyet, amikor a döntés [még tavaly áprilisban] megszületett” – fogalmazott a lap egyik forrása.

A helyzet váratlansága tükröződött abban is, hogy a Rogán Antal által irányított propagandagépezet sem tudta, mihez kezdjen vele. Próbálkoztak a Magyar Nemzetben szerző nélküli cikkben bizonygatni, hogy az elnöki kegyelemben részesülő K. Endre mennyire jó ember, a kormány pedig igyekezett úgy tenni, mintha az egész jelentéktelen ügy lenne.

A Direkt36 szerint a Sándor-palota hiába hivatkozott arra, hogy Balog Zoltán lobbizott a kegyelem megadása érdekében, Orbán ezt nem fogadta el, és Novákra hárította a felelősséget.

Mindeközben a nyilvánosság előtt a Karmelita hozzáállásában az után következett be éles fordulat, hogy a témában készült közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy ezt az ügyet nem vészelhetik át komolyabb károk nélkül, és a saját táboron belül is nagy a felzúdulás.

A lap szerint Orbán közvetlenül is részt vett az ügy kezelésében, egy forrás szerint a miniszterelnököt feldühítette, hogy az államfő ilyen helyzetbe hozta, az alkotmánymódosítást bejelentő Facebook-videóban pedig azt üzente, hogy ő „nem fogja megmenteni Novákot”.

A végleges döntés a Fidesz-vezetés pénteki informális ülésén született meg, itt dőltek el a lemondások – írja a Direkt36.

Kormányközeli forrásra hivatkozva azt is írják, hogy most „óriási a gyász”, és sokan nem értik, Novák hogyan követhetett el ekkora hibát: „Nem értik, hogy miért nem volt éber. Ő tudta, hogy mit ír alá, tudta, hogy milyen aggályai vannak Vargának és a kegyelmi ügyekkel foglalkozó jogászoknak”.

Balog Zoltánt ugyanakkor a lap szerint sokkal indulatosabban ítélik meg: „Most nagyon haragszanak Balogra, elemi düh van a püspökkel szemben” – írja a Direkt36.

 

Balog eltolja a felelősséget, de nincs bizonyíték, hogy másnak is kikérték volna a véleményét K. Endre kegyelmi ügyéről

A református püspök befolyásolási kísérleteit szereti nem politikai, hanem tanácsadói munkája részeként beállítani. A köztársasági elnök tanácsadói testülete azonban megalakulása óta csak néhány alkalommal ült össze, és konkrét ügyekben nem kérték ki a tagok véleményét. A Sándor-palota tisztázhatná a helyzetet, de inkább hallgat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!