szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A többség szerint a kormányfő tudott a volt államfő lemondásához vezető döntésről – derül ki a Publicus Intézet felméréséből. Arra is rákérdeztek, mennyire jó választás az utód, Sulyok Tamás.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Az emberek 80 százaléka inkább felháborítónak tartja, hogy államfői kegyelemben részesülhetett K. Endre, akit azért ítéltek el, mert segített a bicskei gyermekotthon pedofil vezetőjének elkerülni a felelősségre vonást – derült ki a Publicus Intézet Népszava számára készült felméréséből.

A kegyelembotrány a Fidesz–KDNP szavazóinak többségét, 62 százalékát is felháborította, míg ugyanez az arány az ellenzékiek körében 97 százalék. A megkérdezettek 76 százalék gondolja, hogy Novák Katalin helyesen tette, hogy lemondott, 18 százalék szerint viszont maradnia kellett volna. Még

a kormánypártok szavazóinak 64 százaléka is egyetért Novák lemondásával, az ellenzékiek körében ez az arány 90 százalék.

Arra a kérdésre, Novák Katalin saját döntése volt-e, hogy távozik, a fideszesek 64 százaléka igennel felelt, szemben az ellenzékiek 21 százalékával. Az emberek kétharmada szerint amúgy Novák valójában nem is a saját döntése alapján kegyelmezett meg K. Endrének. A Publicus adatai szerint

csupán 17 százalék véli úgy, hogy az államfő önállóan hozta meg a botrányos kegyelmi döntést, ez az arány a Fidesz híveinek körében a legmagasabb, 31 százalék.

RTL: Felbukkant K. Endre, és tisztára akarta mosatni magát az egyik volt áldozattal

Továbbra is igyekszik saját ártatlanságát bizonygatni K. Endre a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettese. Odáig is elment, hogy a 13 éves korában a gyermekotthon pedofil igazgatójának prédájává vált egykori áldozatot most újra megkereste és azt kérte tőle, mondja videóra, hogy ő, K. Endre, ártatlan. Ungár Péter feljelentést tesz az ügyben.

A válaszolók 60 százaléka szerint elfogadhatatlan, hogy Balog Zoltán volt politikusként, püspökként befolyással lehetett a kegyelmi döntésekre. Arra a kérdésre, hogy vajon Orbán Viktor felelőssé tehető-e a botrányért, a Fidesz szavazóinak 12, az ellenzékiek 86 százaléka válaszolt igennel, 

összességében pedig majdnem minden második ember szerint volt szerepe a kormányfőnek a kegyelmi ügyben (49 százalék).

A közvélemény-kutatás adatai szerint az emberek 63 százaléka szerint nincs még lezárva a kegyelmi ügy, és úgy gondolják, szükséges lenne további felelősöket megnevezni. Még a fideszesek 40 százaléka is így nyilatkozott. 

K. Endre ügyének egy részlete árulkodik arról, hogy milyen kíméletlen tud lenni az igazságszolgáltatás az áldozatokkal

A kegyelemben részesült K. Endre korábban éppen azzal az indokkal fordult a Kúriához, amely sok esetben visszatarthatja a szexuális bűncselekmények áldozatait attól, előálljanak történetükkel: azt kifogásolta, hogy nem volt ott, amikor az áldozatot kihallgatták. Korábban Renner Erika, a lúgos támadás áldozata is panaszkodott arra, hogy a bíróságon megalázó kérdésekre kellett válaszolnia, újra és újra fel kellett idéznie a szörnyűségeket.

A Publicus a Népszava számára azt is mérte, hogy az emberek milyen választásnak tartják Sulyok Tamást az államfői posztra. Jelentős volt a nem tudja/nem válaszolók aránya, 38 százalék, de Novák utódjának megítélése egyelőre inkább negatív:  

29 százalék szerint Sulyok jó vagy inkább jó választás, míg 33 százalék mondja azt, hogy nem vagy inkább nem jó választás.

Para-Kovács Imre: A kőbaltás ember

Nem először érzi magát elég erősnek Lázár János ahhoz, hogy kiragyogjon a kórusból, bár eddig minden esetben az lett a vége, hogy ötöt visszalépett, és háromszor kimaradt a dobásból, de a Ki nevet a végén? lényege – mint az a nevéből is sejthető -, hogy a végén kell nevetni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!