Tetszett a cikk?

Az elsőrendű vádlott, Ilaria Salis nem tett vallomást, ügyvédje letartóztatásának megszüntetését kérte a bíróságtól. Érvelése szerint Salist segítenék a szülei, de ő maga is képes lenne dolgozni, akár Magyarországról is. A bíró elutasította az indítványt.

Rengetegen voltak kíváncsiak csütörtökön Ilaria Salis és a Budapesten tavaly februárban támadásokat elkövető német antifasiszta első tárgyalására. A tárgyalóterem előtt már az ülés előtt kisebb tömeg zsúfolódott össze. A Fővárosi Törvényszék egyik nagyobb, de korántsem legnagyobb tárgyalójában tartották a keddi ülést, a legnagyobb terem ugyanis nem alkalmas arra, hogy távmeghallgatást tartsanak benne.

A tömeg viszont akkora volt, hogy a magyar újságírók be sem fértek abba a terembe, ahol az első emeleten maga a tárgyalás zajlott. Sőt: zsúfolásig telt az a második emeleti terem is, ahol az újságíróknak és Salis ismerőseinek, rokonainak közvetítik magát a tárgyalást.

A tárgyalás kezdése végül több mint egy órát csúszott, mivel a harmadrendű vádlottat németországi házi őrizetéből nem tudták bekapcsolni. Így őt és a hozzá kapcsolódó tanúkat a bíróság csupán májusban fogja meghallgatni. Ezután Ilaria Salis meghallgatására került volna sor, viszont a törvényszéki technika úgy csuklott össze, hogy megszakadt a sajtósok terme és a tárgyalóterem közötti kapcsolat, nem volt közvetítés. A tárgyalóban leállították Salis meghallgatását is erre az időre.

Antifaper, az antifasiszta Ilaria Salis 2024. márciuás 28-án
Reviczky Zsolt

Ilaria Salis meghallgatását a technikai malőrökön túl még egy rövid közjáték előzte meg: a harmadrendű vádlott, egy német nő védője arra kérte indítványában a bírót, hogy tiltsa ki a tárgyalássorozatról a kuruc.infót, amiért a tiltás ellenére képet közöltek védencéről. A bíró ezt elutasította, rendbírságot sem szabott ki, de arra kérte a szélsőjobboldali portált, hogy tartsák be a szabályokat.

Salis viszont nem volt hajlandó vallomást tenni.

Kizárólag a személyes jellegű kérdésekre válaszolt. Elmondta, mesterdiplomája van, bölcsészként végzett, klasszikus irodalmat hallgatott. „Hajadon vagyok, gyermekem nincs” – mondta. A bíró kérdésére elárulta: letartóztatása előtt egy Milánó melletti kisváros gimnáziumában tanított, havi 1400 euróért. Elmondta azt is, hogy volt korábban büntetve:

Kisebb ügyeim voltak, amikben felfüggesztett börtönt kaptam, de mivel ezek kisebb ügyek voltak, soha nem kerültem börtönbe

– magyarázta. Elmondása szerint ezek az ügyek mind Olaszországban történtek.

Reviczky Zsolt

Salis, bár vallomást nem tett, pár szót szólt a bíróságon. Azt mondta, hogy a letartóztatásakor éppen egy állást pályázott meg. Saját ügyvédje kérdésére elmondta, ha a bíróság engedélyezné, tudna online dolgozni, egy hátrányos helyzetűekkel foglalkozó alapítványnál helyezkedne el.

Salis korábbi vallomásait a bíró ismertette. Illetve főként ismertette volna, mivel a nő a nyomozás során sem nagyon tett érdemi vallomást. 2023-ban az ügyészség és a nyomozati bíró összesen hétszer próbálták meghallgatni, azonban az üggyel kapcsolatban nem mondott semmit, csupán határozottan tagadta, hogy bármit is elkövetett volna. Salist azzal a két némettel együtt kapták el a rendőrök, akik szintén az ügy vádlottjai. Azt sem volt hajlandó megmondani, hogy őket honnan is ismeri.

Tavaly augusztus 11-én a nyomozati bíró előtt hosszan panaszkodott a börtönkörülményeire, és kérte: engedjék haza vagy házi őrizetbe, vagy szüntessék meg teljesen a letartóztatását. Elmondta, hogy a szülei Monzában élnek, gondoskodnának róla. Azt mondta, ha hazaengedik, nem fogja elhagyni a szülői házat, hajlandó viselni a nyomkövető bokaperecet is. Panaszkodott arra is, hogy a börtönben nem engedik, hogy a családjával kapcsolatot tartson. Ebben a vallomásában azt mondta, hogy tavaly júliusban a börtönben tájékoztatták: már nem tartozik a kiemelten veszélyes kategóriába. Jelenleg is csupán közepes kockázatúként tartják számon, kihágása a börtönben nem volt.

Reviczky Zsolt

Salis ügyvédje benyújtott egy indítványt szerdán a bíróságnak, ezt csütörtökön ismertette is. Ebben azt kérte, Salis letartóztatását függesszék fel, hadd mehessen haza Olaszországba európai bűnügyi felügyelet alatt. Sőt:

arra tett indítványt, hogy ha a bíróság a kényszerintézkedés megszüntetését máshogy nem engedélyezné, akkor tegye azt lehetővé 16 millió forintos óvadék fejében.

Az ügyvéd indítványozta azt is, hogy ha a bíró nem akarja Olaszországba visszaengedni Salist, akkor szüntesse meg úgy a kényszerintézkedést, hogy a nő legalább a börtönből kijöhessen, és Magyarországon egy általuk megjelölt ingatlanban élhessen.

Az ügyvéd hosszan érvelt amellett, hogy Salist kiengedjék. Kiemelte, hogy a nő ártatlan, szülei pedig gondoskodnának róla. De kiemelték azt is, hogy Salis akár saját maga eltartására is képes lenne, akár itt Magyarországon is, ha home office-ból dolgozhatna. „Egy európai uniós, olasz állampolgárról van szó, aki együtt kíván működni a bírósággal” – magyarázta az ügyvéd, aki szerint ha Salis szökni próbálna, Olaszországban azonnal letartóztatnák, és kiadnák Magyarországnak.

Az ügyész viszont Salis letartóztatásának fenntartása mellett érvelt. Azt mondta, fennáll a szökés-elrejtőzés veszélye. Azt a bűncselekményt pedig, amivel a nőt vádolják, példátlannak nevezte Magyarországon.

A bíró végül elutasította Ilaria Salis ügyvédjének indítványát.

A bíró kiemelte: májusban hivatalból is felül fogják vizsgálni, hogy fogva kell-e még tartani Salist. A bíró azt mondta, hogy a szökés-elrejtőzés veszélye kizárólag a letartóztatás fenntartásával érhető el. Hasonló tartalmú beadványt nyújtott be a harmadrendű vádlott védője, a bíróság azt is elutasította. A döntés ellen mindkét vádlott fellebbezett.

Reviczky Zsolt

Bűnügy és politikai botrány

Ilaria Salis ügye nem kizárólag az antifasizmus miatt került politikai térbe: Olaszországban közfelháborodást váltott ki, hogy a nőt az ügy előkészítő ülésére vezetőszáron, kommandósok vezették be. Salis szülei hónapokig kampányoltak azért, hogy lányukat házi őrizetbe, Olaszországba helyezzék át. Ehhez azt állították, hogy Salist embertelen körülmények között tartották fogva. Miután a nemzetközi sajtóban megjelentek ezek az állítások, a rendőrség és a belügy beengedte a sajtót a nő cellájába, hogy ezzel is cáfolják a szülők állításait.

Sánta Szabolcs Miklós: Tisztességes eljárás folyik-e Magyarországon Ilaria Salis ellen?

Tényleg túlzás volt lábbilincsben elővezetni Ilaria Salist, aki az ügyészség miatt nem telefonálhatott fél éven át a családjának – írja szerzőnk, aki tavaly év végéig látta el a Budapesten letartóztatásban ülő olasz nő védelmét, tisztáz néhány félreértést és segít világosabban látni az ügyben.

A vezetőszáras történetből viszont nemzetközi diplomáciai botrány lett: az olasz külügyminiszter Szijjártó Péterrel egyeztetett erről, az ügy szóba került Orbán Viktor és Giorgia Meloni találkozóján, Orbán ezt követően azt mondta, Salis Magyarországon tisztességes eljárásban fog részesülni. Ez is kevés volt viszont ahhoz, hogy féken tartsa az olasz antifasiszta-szimpatizánsokat: elfoglalták a velencei magyar tiszteletbeli konzulátust az ügy miatt.

Sánta Szabolcs Miklós: Tisztességes eljárás folyik-e Magyarországon Ilaria Salis ellen?

Tényleg túlzás volt lábbilincsben elővezetni Ilaria Salist, aki az ügyészség miatt nem telefonálhatott fél éven át a családjának – írja szerzőnk, aki tavaly év végéig látta el a Budapesten letartóztatásban ülő olasz nő védelmét, tisztáz néhány félreértést és segít világosabban látni az ügyben.

Az előkészítő ülésen a három vádlott közül a másodrendű, egy német férfi a váddal egyezően ismerte be bűnösségét, így a bíróság őt egyelőre nem jogerősen három év börtönre ítélte, és öt évre kiutasította Magyarországról bűnszervezetben való részvétel miatt. A másodrendű vádlott az ítélet ellen fellebbezést nyújtott be. Ilaria Salis és a harmadrendű vádlott, egy német nő tagadták bűnösségüket.

Budapesti antifa-támadások: Három évet kapott az egyik elkövető, a fő vádlott és egy társuk mindent tagadnak

Elkezdődött a tavaly februári antifasiszta támadások vádlottjainak pere. Mindannyian külföldiek, azért utaztak Budapestre, hogy szélsőjobboldalinak gondolt emberekre támadjanak. Az elsőrendű vádlottra az ügyészség 11, míg két társára három és fél év börtönt kért, ebből a másodrendű hármat meg is kapott. Míg a másodrendű vádlott mindent beismert, a harmadrendű azt is tagadja, hogy része lenne a bűnszervezetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!