szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Klasszikus keretmegállapodás, nem rendelkezik az együttműködés operatív részleteiről" – hangzik a válasz.

“Mely rendőrkapitányságokon fognak a kínai rendőrök tartózkodni szolgálatuk idején?”– tette fel az írásbeli választ igénylő kérdést Vadai Ágnes DK-s országgyűlési képviselő a Belügyminisztériumnak. A rövid válasz? Fogalmuk sincs. A hosszút Rétvári Bence államtitkár jegyzi és így szól:

“Tájékoztatom, hogy az Együttműködési Megállapodás Magyarország Belügyminisztériuma és a Kínai Népköztársaság Közbiztonsági Minisztériuma között a közös járőrszolgálat ellátásáról egy klasszikus keretmegállapodás, az nem rendelkezik az együttműködés operatív részleteiről, például annak pontos helyszínéről. Ilyen kijelölésekre így nem került sor.”

A “klasszikus keretmegállapodásról” március elején értesült a közvélemény, e szerint kínai rendőrök járőrözhetnek majd Magyarországon, magyar rendőrökkel közösen. Rétvári március végén arról beszélt, a kínai rendőrök a nyelvi nehézségek leküzdésében is segítséget nyújthatnak majd, intézkedési jogköreik pedig nem lesznek.

Történik mindez azután, hogy 2022 novemberében fény derült arra, hogy többek között Magyarországon is működnek illegális kínai rendőrőrsök:

Illegális kínai rendőrőrs működhetett Budapesten a Belügyminisztérium tudta nélkül

Egészen a közelmúltig Budapesten két helyen üzemelhetett olyan kínai “szolgáltató állomás”, amelyeket jogvédők a kínai rendőrség illegálisan kihelyezett és a diaszpóra vegzálására is használt irodájaként azonosítottak. Négy kontinensen legalább harminc ilyen állomást lepleztek le, a Belügyminisztérium mindazonáltal nem tud a kínai rendőrség magyarországi jelenlétéről.

A Magyarországra érkező kínai rendőrök ügyét már az Európai Parlament is vizsgálja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!