szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Decemberben ismét megerősítette az Európai Bizottság, hogy a modellváltó egyetemeknek nem jár Erasmus, de a kormány nem adja fel a harcot.

A magyar kormány az Európai Unió Bíróságán támadja meg az uniós bizottság azon december 16-i határozatát, amely szerint a magyar jogszabály nem kezeli megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felvetődő összeférhetetlenségi kockázatokat – jelentette be Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kedden Brüsszelben.

Az említett decemberi határozatban megerősítette az Európai Bizottság, hogy nem tartja megfelelőnek a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény novemberben elfogadott módosítását. Ez azt jelenti, hogy az alapítványi fenntartású egyetemek továbbra sem fognak hozzáférni az Erasmus+- és a Horizont-programokhoz.

Közleményében ekkor a Bizottság azt írta, hogy a december 2-án bejelentett magyar jogszabály nem kezeli megfelelő módon az úgynevezett közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat. 

Hankó Balázs szerint az Európai Bizottság az egyetemek rektorait akarja kizárni a kuratóriumi tagok közül. „Ezzel a lépésével és a magyar törvényt elutasító döntésével az uniós bizottság olyan határt lépett át, amivel visszaélt hatalmával” – jelentette ki.

Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora is felszólalt. Szerinte az Európai Bizottság „mondvacsinált okok és mondvacsinált indokok” alapján tiltja ki a magyar egyetemeket az Erasmus és a Horizont Európa programokból. A rektor emlékeztetett, hogy hat egyetem, beleértve az Óbudai Egyetemet is, megtámadta és perli az egyetemekkel szembeni diszkriminatív uniós eljárásrendet.

Az Európai Tanács 2022. december 15-én függesztette fel határozatával a Magyarországnak járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát, vagyis 6,3 milliárd forintot. Szintén ekkor tiltották meg az uniós intézményeknek, hogy támogatást adjanak a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak, valamint az általuk fenntartott közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak. Ez azt jelentette, hogy a 21 magyarországi modellváltó egyetem nem vehet részt azóta sem az Erasmus+ oktatási csereprogramban, valamint a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban sem.

Az Erasmus helyett kényszermegoldásként a kormány egy új külföldi csereprogram koncepcióját fogadta el. Erről itt írtunk részletesebben:

Mit tud a Pannónia ösztöndíj, amely Orbán szerint jobb, mint az Erasmus?

Tavaly még 10 ezer hallgató tanult külföldön az EU finanszírozta Erasmus-programban, de szeptembertől már csak a helyébe lépett magyar verzió, a Pannónia érhető el a modellt váltott intézmények hallgatói számára. Az állam pénzéből akár Dél-Amerikába, Ázsiába és Afrikába is eljuthatnak a diákok, egyelőre mégis hatalmas kudarc a Pannónia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!