Mit tud a Pannónia ösztöndíj, amely Orbán szerint jobb, mint az Erasmus?

5 perc

2024.10.15. 04:30

2024.10.15. 10:32

Tavaly még 10 ezer hallgató tanult külföldön az EU finanszírozta Erasmus-programban, de szeptembertől már csak a helyébe lépett magyar verzió, a Pannónia érhető el a modellt váltott intézmények hallgatói számára. Az állam pénzéből akár Dél-Amerikába, Ázsiába és Afrikába is eljuthatnak a diákok, egyelőre mégis hatalmas kudarc a Pannónia.

“Magyar diákoknak nem pénzt adni? Ez szégyenteljes zsarolás!” – jelentette ki a HVG újságírójának Orbán Viktor, amikor szóba került az Erasmus-ügy a nemzetközi sajtótájékoztatón, amit az Európai Parlament épületében, Strasbourgban tartott, ahol Magyar Péterrel is összecsapott.

Két tervet vázolt fel a miniszterelnök, aki továbbra is bízik abban, hogy megérkeznek a 2022-ben a jogállamiság magyarországi helyzetével kapcsolatos súlyos uniós aggályok és a korrupciós kockázatok miatt befagyasztott uniós források. “Van vagy 12 milliárd euró és lesznek még megállapodások, ez az A terv” – mondta, de azért megjegyezte, volt B tervük:

csináltunk sajátot, állami költségvetésből, ez a Pannónia program és még jobb is, mint az Erasmus.”

De milyen lehetőségeket nyújt a kényszer szülte Pannónia a modellváltó egyetemek hallgatóinak?

Hankó Balázs tavaly novemberben, akkor még felsőoktatásért felelős államtitkárként jelentette be, hogy az Erasmus+ programból tavaly januárban kizárt modellváltó egyetemek hallgatói, oktatói és kutatói számára a kormány egy új külföldi csereprogram koncepcióját fogadta el. A Tempus Közalapítvány által kezelt Pannóniának akkor 10 milliárd forintos keretet szántak, ami mintegy 8 ezer diáknak, oktatónak és kutatónak biztosíthatná a külföldi egyetemen töltött félév lehetőségét.

Szabad az út Azerbajdzsánba, Irakba és Oroszországba is

A magyar kormány nem szűri meg olyan szigorúan a partnerországokat mint az Európai Unió, amely csak olyan államokkal szerződik, ahol garantált a demokrácia, az egyenlőség és a jogállamiság. Így a Pannóniával a honlapja alapján gyakorlatilag az egész világot fel lehet fedezni, beleértve Irakot, Kolumbiát, Szíriát, Afganisztánt és az Ukrajnát ostromló Oroszországot is. De az EU tagállamaiban és a felsőoktatási rangsorokban első 250 helyen szereplő egyetemeken is biztosítanak lehetőségeket, amihez a támogatás összege havi 350-400 ezer forint, a célországtól függően. Emellett vannak kutatói és kiválósági ösztöndíjak is, amelyekkel akár napi 70 ezer forintot lehet bezsebelni.