Volt honvédelmi miniszter az újdörögdi balesetről: Civilek kezébe éles kézigránátot adni felelőtlenség
Juhász Ferenc szabályszegésre gyanakszik, és a Honvédelmi Minisztérium felelősségét firtatja.
HVG
„Civileknek néhány napos kiképzés után éles kézigránátot a kezébe adni felelőtlenség. Itt valami szabályszegés történhetett, ha nem technikai problémáról van szó. Vagy valamilyen szabály hiánya jelentette a balesetet, az utóbbi kettő mindenféleképpen a Honvédelmi Minisztérium felelősségi köre” – mondta az ATV-nek Juhász Ferenc, egykori honvédelmi miniszter. Hozzátette: a sérült kormánytisztviselő saját felelősségére hivatkozni áldozathibáztatás.
Pénteken, az újdörögdi kiképzőpályán egy kormánytisztviselők számára tartott önkéntes-kiképzésen az egyik tisztviselő kezében felrobbant egy éles gránát. Szombati sajtótájékoztatóján Somogyi Zoltán vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója elmondta: a fiatal nő egyik oldalon a csukló, a másik oldalon az alkar elvesztésével járó többszörös repeszsérülést szenvedett, valamint lágyrész- és arcsérülést. A sérültet súlyos, életveszélyes állapotban az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórházba szállították mentőhelikopterrel, ahol életmentő műtétet hajtottak rajta végre.
Somogyi Zoltán szerint a kiképzésen mindenki önkéntesen, saját felelősségére vett részt, a balesetet pedig pillanatnyi elbizonytalanodás vagy a gránát műszaki hibája okozhatta.
Vasárnap Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter azt írta a Facebookon, hogy meglátogatta a sérülteket. Azt közölte, „a kezelőorvosok arról tájékoztattak, hogy mindkét sérült állapota stabil, a katona jobban van, a sebesült hölgy pedig jelenleg nincs életveszélyes állapotban”.
Az ATV szerint az életveszélyes sérüléseket szenvedő fiatal kormánytisztviselő nő a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség Adaptív Védelem nevű programjában vett részt, aminek a célja honvédelmi alapismeretek elsajátítása és Magyarország védelmi erejének növelése.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.