„Korábban viszonylag jól tudta felállítani a kockázatelemzéseket a Fidesz, ám úgy látom, ez egyre nehezebben megy. Ráadásul a miniszterelnök imádja a magas kockázatú játszmákat, amelyeknek hosszú szériában volt győztese 2019-ig. Ez pedig prófétává állította be a saját környezetében, akivel nem mennek szembe. Nem mondják neki azt, hogy ezt vagy azt ne csináljuk, mert rossz. És
ott vannak a »szakértők«, akik már be sem engedik a friss levegőt a miniszterelnöki szobába, és ha kell, egy külön egy egy példányszámos Pravdát nyomtatnak a főnöknek, hogy nyugodt legyen.”
Mindezt Zárug Péter Farkas politológus mondta a 24.hu-nak adott interjúban arról, hogy mi történhet most Orbán Viktorral, és mi folyik a Fideszben. A politológus – aki korábban Csurka István MIÉP-elnök tanácsadója volt, azóta is jobboldali közszereplő, de önmagát nemzeti-konzervatív szabad magyar vitéznek tartja – külön kiemelte miniszterelnök botrányt kavart kiállását George Simon román államfőjelölt mellett. Erről azt mondta: „Ez sorozatban már a sokadik olyan lépés, amely kérdéseket vet fel és problematikus. Ezt érzékeli a Fidesz-tábor is.
És a zavart fokozza, hogy ez magával Orbánnal történik. Korábban nem volt ilyen. Mással igen, de vele nem történt ilyen ezelőtt.”
De ezen kívül is sok riasztó jelet, bizonytalanságot, sőt hibát is lát Zárug Péter Farkas a kormányfő és a Fidesz kommunikációjában, cselekvésében. Néhány fontos idézet az interjúból:
- Repülőrajtot veszünk, mert kiszámoltuk, mondta ő, bezuhanás lett belőle. Jóhír-kampány? Hol van? Elindították, bedöglött.
- Poloskázás? Kínos magyarázkodás lett belőle. Ja, nem a nemzet felét értette alatta, csak egyvalakit poloskázott, mert az lehallgatta a feleségét. De a bírókra nem értette! Csak hát felsorolta őket is. De nem, nem úgy értette!
- Látszik, hogy ütemvesztés, zavar van. És ez a zavar nem olyan, amiből gyorsan vissza lehet menni a kályhához, ahonnan újra lehet indulni. Ez a fiaskó már adottsága lesz a jövőbeli folyamatoknak. Innentől már bicegés van.
- Ki kérte Orbánt, hogy Simionról beszéljen éppen a tihanyi apátságba? Dobrev Klára? Vagy Orbán Balázst vajon a Kutyapárt szedte rá 56 kapcsán, hogy úgy beszéljen, ahogy tette? Nem.
- Matolcsy György és kisfia, Ádám sem tudják hirtelen visszatenni a Magyar Nemzeti Bankba az alapítványokból hiányzó és keresett összegeket.
- Nincs, aki meghúzza a gyeplőt, nincs, aki megállítsa a lovakat. Túl sok az adottság mára, ami gúzsba köti a döntéshozót. Magát a miniszterelnököt is. Elveszett a tűhegynyi biztos pont a tájoláshoz.
- Magyar Péter talán még ma is valamelyik állami vagy Mészáros-cégben ülne jó fizetésért, és nem menetelne Erdély felé, ha nincs kegyelmi ügy. De lett, és a kegyelmi ügynél csordultak túl a visszafordíthatatlan folyamatok.
- Meg kell nézni Netanjahut Izraelben, Ficót Szlovákiában vagy Trumpot. Sok példa van arra, hogy egy nagynak tűnő bukás után gyors a visszatérés lehetősége egy olyan politikusnak, akinek a pályáját amúgy már temették.
- Milyen irányba mozdul el a hatalom? Az előkészített eszközeit tényleg elkezdi használni, és azokra hogyan reagál a magyar társadalom? Ezeket ma mind nem tudjuk.
- Amiben Orbán van, az leszálló ágnak tűnik – a válság miatt. De hogy ez a rendszerének a végét is jelenti-e, az ma szerintem nyitott kérdés.
- A civil életben megbecsült jogász, orvos, tanár, mérnök a parlamentben egy droidnak érzi magát a frakcióban.
- Kopik a köpeny a magma körül, itt-ott omladoznak a falak. Ez látszik. A harcosok meg ahol lehet, próbálják tartani ezt.
- A kényelmes Fidesz most meg indulatos, csapkodó, és ki van készülve idegileg, hogy miért jött a rendszerbe az akaratán kívül – sőt a maga hibájából – egy funkcionális versenytárs.
- Magyar Pétert lehet kritizálni, hogy miért ilyen barométer-politikát folytat, és a kellemetlen dolgokba miért nem megy bele. Azért nem megy bele, mert nem akar belemenni a bozóttűzbe. Sokan beszaladtak már félmeztelenül. Ő nem akar.
- A balliberális oldalon nagyjából egyik pártnak sem lehet jelentősége már a választásokig. Annyi jelentőségük mégis lesz, hogy mennyi szavazatot tudnak elvenni a Tiszától, ami majd hiányzik Magyar Péternek.
Zárug Péter Farkas mellett Török Gábor politológus is erőset állított, amikor arra kereste a választ, hogy mit mérlegelhet és milyen opciói vannak a 2026-ban már egyhuzamban 16 éve kormányzó miniszterelnöknek: