A globalizáció miatti létszámleépítések kedvezőtlen hatásainak mérséklését az Európai Unió országaiban egy évente 500 millió euróból gazdálkodó alap szolgálja majd, a tervek szerint a jövő év elejétől – közölték a Szociális és Munkaügyi Minisztériumban.
Jelenleg még vita van arról Brüsszelben a szakemberek között, hogy milyen formában lehessen igénybe venni az alapot. Az eddigi viták alapján ez egy olyan alap lesz, amelynek támogatásait meg kell előlegezniük az adott országnak, s a jogosan kifizetett összegeket később kapják meg a közösségtől. A támogatások kizárólag a globalizációs hatások miatti elbocsátásoknál vehetők majd igénybe, bizonyos minimális elbocsátási létszámnál magasabb leépítéseknél.
Az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevél legújabb száma is említést tesz az alapról. Az ezzel foglalkozó cikk rámutat: főként a kevésbé versenyképes ágazatokban eredményez leépítéseket a globalizáció. Ugyanakkor a szabad nemzetközi verseny elősegíti a gazdasági dinamizmust, a versenyképesség javítását, a fejlett technikát alkalmazó, minőségi munkahelyek létrehozását. Az Európai Uniónak ki kell használnia ezeket a globalizációban rejlő pozitív lehetőségeket. A térség így profitálhat a technológiai fejlődésből, a globális piacok kínálta előnyökből - állítja a cikk.
Az alap segítségével jövedelem-kiegészítést kaphatnának, átképzésben vehetnének részt a globalizáció miatt leépítésre kerülők.
Az alap a tagállamok nemzeti, regionális és helyi lehetőségeit egészítené ki. Az alapból finanszírozott célzott és személyre szabott intézkedések között kiemelt helyen szerepel az álláskereséshez és a szakmai átképzéshez nyújtott támogatás, a vállalkozási kedv ösztönzése.
A tervek szerint átmenetileg, legfeljebb másfél évre jövedelem-kiegészítést kaphatnának a leépítésre kerülők, ha szakmai képzésben, átképzésben vennének részt. Ilyen jövedelem-kiegészítést vehetnének igénybe azok az 50 évesnél idősebb személyek is, akik nehezen tudnak újból elhelyezkedés - utal a tervekre a hírlevél.