Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az EU-ban minden hét percben ketten halnak meg munkahelyi balesetben, vagy foglalkozási ártalom miatt, a tragédiák többsége kockázatértékeléssel megelőzhető - áll a témában kampányt indító, Európai Munkavédelmi Ügynökség közleményében.
Az Eurostat és az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetének (ILO) becslései szerint évente 165 220 ember hal meg az unióban munkával kapcsolatos okok miatt.
Az uniós jogszabályok értelmében valamennyi munkáltató köteles kockázatértékelést készíteni, ami lehetővé teszi a munkáltató számára a munkavégzés jellegéből adódó baleseti kockázatok feltérképezését, minimalizálását. A bilbaói központú uniós ügynökség egy igen egyszerű, öt lépésből álló eljárást népszerűsít a pénteken kezdődött és két évig tartó kampányban.
A kockázatértékelés a munkahely és az ott végzett munkafolyamat valamennyi aspektusának áttekintése, felmérése abból a szempontból, hogy mi okozhat kárt és kiküszöbölhetőek-e a veszélyek. Ha nem, akkor meg kell vizsgálni, hogy milyen megelőző vagy védelmi intézkedésekre van szükség.
Magyarországon évente mintegy 130 ezer munkahelyi baleset történik. A munkavédelmi törvény előírása szerint a kockázatértékelés munkavédelmi szaktevékenységnek minősül, így azt csak megfelelő végzettséggel rendelkező személy végezheti el. Az idén január óta összesen 9 halálos munkahelyi baleset történt Magyarországon, közülük kettő ezen a héten: kedden egy budapesti, szerdán pedig egy dunaújvárosi építkezésen halt meg egy-egy munkás.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Míg sokak szerint az EU a lehető legtöbbet hozta ki a helyzetből, és ami a legfontosabb, elkerülte a vámháborút, a francia miniszterelnök azt mondta, „sötét nap ez, amikor a szabad világ szövetsége beletörődik az engedelmességbe”.
A kedvezményt továbbra is életkortól függetlenül biztosítja a kormány.