szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több mint ötven évvel ezelőtt érettségiztek, s csak most tanulnának tovább: hetvenéves az idei három legidősebb felvételiző. További érdekesség, hogy volt olyan diák, aki 43 helyet jelölt meg a felsőoktatási jelentkezéskor - derül ki az Országos Felsőoktatási Információs Központ legújabb összegzéséből.

A központ honlapján közzétett elemzés szerint az idei felvételizők közül a legtöbben 1990-ben születtek, s az összes jelentkező átlagéletkora 23 év. A 2009-es év három legidősebb felvételizője idén tölti be a 70. életévét: közülük két jelentkező 1957-ben, a harmadik pedig 1976-ban tette le az érettségi vizsgát. A két, 52 éve érettségizett felvételiző közül az egyik a műszaki mesterképzésbe szeretne bekapcsolódni, míg a másik a kommunikáció és médiatudomány alapszak mellett döntött. Negyvenhárom éve vizsgázott kortársuk a villamosmérnök alapszakra jelentkezett. A születési évükön túl az is közös bennük, hogy mindhárman a levelező munkarendet választották az elsőhelyes jelentkezésükben.

Az idei felvételizők átlagosan 3-4 (pontosan 3,35) intézménybe jelentkeztek. Legtöbbjük - az összes jelentkező mintegy 40 százaléka - 3 helyet jelölt meg. A "csúcsot" az a továbbtanulni vágyó tartja, aki 43 jelentkezést adott be. Alig marad el mögötte az a három felvételiző, aki 42, 41, illetve 39 intézményt jelölt meg. Húsznál több jelentkezéssel összesen mintegy hatvanan büszkélkedhetnek - ők csaknem mindannyian a fiatal korcsoportok képviselői, egy-két kivétellel 1989 és 1991 között születtek.
 
Körülbelül háromezer külföldi adta be az idén felvételi kérelmét magyar felsőoktatási intézménybe. A legtöbben hagyományosan a környező országok állampolgárai, nagy számban határon túl élő magyarok. A külföldiek egyharmada Szlovákiából, közel 25 százalékuk Romániából, 10-15 százalékuk pedig Ukrajnából, illetve Szerbiából pályázik - igaz, sokan közülük már magyarországi lakcímmel (is) rendelkeznek.
 
Az európai országok közül a fentieken kívül a Németországból jelentkezők száma emelkedik ki, innen mintegy ötven, Horvátországból, Oroszországból és Lengyelországból pedig körülbelül húsz-harminc diák döntött úgy, hogy hazánkban tanul tovább. A jelentkezők között összesen 63 külföldi ország állampolgárai szerepelnek, köztük az európai országokból érkezők mellett ázsiai (elsősorban kínai, vietnami, mongol és afgán), afrikai (nigériai, egyiptomi, líbiai, namíbiai, ugandai, szomáliai), latin-amerikai (brazil, argentin, chilei, kolumbiai, mexikói) és egyesült államokbeli fiatalok.


MTI Karrier

Melyek a legnépszerűbb hazai egyetemek?

Az öt nagy egyetem vonzotta idén a felsőoktatásba jelentkezők harmadát, az adatok szerint tovább erősödött a klasszikus nagy intézmények dominanciája; a ranglista élén továbbra is az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) áll - olvasható a Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapján közzétett friss elemzésben.

MTI Karrier

Mesterképzés: a legnépszerűbb egyetemek, főiskolák

Kétszer annyian jelentkeztek az idén első helyen mesterképzésre, mint tavaly: míg ezek a hallgatók 2008-ban csak az összes felvételiző hat százalékát tették ki, ebben az évben arányuk 13 százalék körülire emelkedett - olvasható az Országos Felsőoktatási Információs Központ legfrissebb összegzésében.

Börtönbüntetésre ítélték Navalnij három ügyvédjét Oroszországban

Börtönbüntetésre ítélték Navalnij három ügyvédjét Oroszországban

Megszületett a BKV-s bérmegállapodás

Megszületett a BKV-s bérmegállapodás

Dobszay János: Orbán és Rogán immár egymás foglya, egymást fogja

Dobszay János: Orbán és Rogán immár egymás foglya, egymást fogja

Döntött az amerikai legfelsőbb bíróság: el kell adni a TikTokot, vagy betiltják

Döntött az amerikai legfelsőbb bíróság: el kell adni a TikTokot, vagy betiltják