Mit várnak a pályakezdőktől a cégek?
Régóta vita tárgya, hogy a felsőoktatás mennyire igazodik a piaci igényekhez a diákok képzésekor. Sokan úgy vélik, hogy az intézmények feladata az elméleti háttér biztosítása és a tanuláshoz, új ismeretek gyors és hatékony elsajátításához való hozzászoktatás. A munkaadók ezzel szemben azt is elvárják, hogy a diplomás pályakezdőknek legyen gyakorlati tudása, tapasztalata, munkafegyelme, emellett önállóak is legyenek.
Minden bizonnyal hosszú időnek kell még eltelnie ahhoz, hogy a felsőoktatási intézmények és a munkaadók konszenzusra jussanak és hatékonyan együttműködjenek azért, hogy a munkaerőpiacra kikerülő fiatalok ne csak nehézségekkel és saját hiányosságaikkal szembesüljenek az álláskeresés során, hanem magabiztos és piacképes diplomával a kezükben könnyedén elhelyezkedhessenek. Az őszi HVG Állásbörze kiállítóinak körében végzett felmérés rámutatott arra, hogy bizony még ott is vannak hiányosságok, ahol nem gondoltuk volna.
A börze kiállítóinak többsége hazai közép- és nagyvállalat volt, amelyek többsége rendszeresen toboroz pályakezdőket is. Képviselőiket, toborzási, kiválasztási munkatársaikat kérdezték meg a szervezők arról, hogy általánosságban, eddigi tapasztalataik alapján hogyan vélekednek az újonnan felvett frissdiplomás munkatársak kulcskompetenciáiról.
© Stiller Ákos |
Mivel a legelégedettebbek a munkaadók?
Nem meglepő, hogy az új munkavállalók számítástechnikai ismeretei után együttműködő készségüket értékelték legtöbbre a megkérdezett kiállítók. A nagyvállalatok általában keresik a fiatal munkavállalókat, mert úgy gondolják, hogy rugalmasságuknak, együttműködő készségüknek köszönhetően könnyedén idomulnak a vállalati kultúrához, így lojálisak lesznek és a későbbi fluktuáció mértéke is kisebb lehet.
Az eredmények alapján elmondható, hogy a fiatal álláskeresőknek a szakmai tudáson kívül a kulcskompetenciákra is érdemes hangsúlyt fektetniük. Az önállóságot, munkafegyelmet, gyakorlati tudást a tanulmányok alatti bármilyen munkavégzés, munkatapasztalat erősítheti (például diákmunka, szakmai gyakorlat, gyakornoki programok, közösségi tevékenység, diákversenyek), a rugalmasságot, nyitottságot pedig az élet bármely területén lehet gyakorolni, fejleszteni.
HVG Állásbörze, Sipos Mária