szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jelenleg 60 éves nyugdíjkorhatár megemelését tervezi a francia kormánypárt, de az még nem dőlt el, hogy hány évvel.

„Számomra a 62 év tűnik a minimumnak” - mondta a nyugdíjreform kidolgozásával megbízott kormánypárti képviselő a Les Échos című gazdasági lapban kedden megjelent interjúban. Arnaud Robinet szerint a nyugdíjkorhatár 65 évre emelése is elképzelhető 2030-ra. "Szociálisan ez nagyon veszélyes lehet, de a kormánypárti többségnek most bátornak kell lennie" - hangsúlyozta a képviselő. A kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) kedden hozza nyilvánosságra javaslatait a nyugdíjreformról, két nappal azelőtt, hogy a szakszervezetek újabb tüntetést tartanak a tervezett intézkedések ellen.

Xavier Bertrand, a kormánypárt főtitkára szerint elkerülhetetlen a nyugdíjkorhatár megemelése, de a nyugdíj megállapításakor figyelembe kell venni az elvégzett munka nehézségét, és az idősebb korúak foglalkoztatását is növelni kell. A Le Parisien című lapnak adott interjúban Xavier Bertrand az ellenzéki Szocialista Párt magatartását - amely nem hajlandó a korhatáremelésről hallani - felelőtlennek nevezte.

A szakszervezetek szerint Eric Woerth munkaügyi miniszter már döntött a nyugdíjkorhatár, illetve a járulékfizetés időtartamának megemelése mellett. A miniszter és Luc Chatel kormányszóvivő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy még semmi nem dőlt el: a kormány június 20-a körül hozza nyilvánosságra törvényjavaslatát a nyugdíjreformról. Christian Estrosi ipari miniszter egy vasárnapi interjúban azonban nem tagadta, hogy többé-kevésbé a jelenleg 60 éves nyugdíjkorhatár megemelése felé halad a kormányzati elképzelés.

A nyugdíjreform a francia kormány egyik fő célja 2010-ben az óriási deficit miatt, amely az állami központi nyugdíjpénztár tavalyi 8 milliárd eurós hiánya után idén a 10 milliárd eurót is elérheti, s reform nélkül a kormány számításai szerint 2050-re 70 és 100 milliárd euró között mozoghat. A törvényt még az év vége előtt szeretné a kormány elfogadtatni a parlamenttel. Az Európai Unió tagállamai közül Franciaország az egyik, ahol a legalacsonyabb a nyugdíjkorhatár: 60 év. Jelenleg átlagosan 37,5 évi járulékfizetés után jár teljes összegű nyugdíj az állampolgároknak, ez egy korábban elfogadott törvény értelmében a magánszektorban 2012-ben, a közszférában pedig 2016-ban 41 évre emelkedik.


 

MTI Karrier

Változtak az uniós munkanélküli-ellátás szabályai: kik igényelhetik?

Megváltoztak az európai uniós munkanélküli-ellátás szabályai, így május elseje óta azok a magyar állampolgárok, akik egy másik tagállamban végeztek munkát, ugyanolyan feltételek mellett jogosultak a munkaviszony megszűnése után ellátásért folyamodni az adott tagállamban, mint annak állampolgárai - hívja fel a figyelmet az Állami Foglalkoztatási Szolgálat a honlapján található tájékoztatóban.

Hulladékhegy nőtt ki egy hevesi kertben illegális autóbontásból

Hulladékhegy nőtt ki egy hevesi kertben illegális autóbontásból

Átalakulna, nevet váltana és az amszterdami tőzsdére menne Oszkó Péter befektetési cége

Átalakulna, nevet váltana és az amszterdami tőzsdére menne Oszkó Péter befektetési cége

Lepattant Orbán embere Washingtonban, ahol a magyar szervezetek amerikai finanszírozása után kutakodott

Lepattant Orbán embere Washingtonban, ahol a magyar szervezetek amerikai finanszírozása után kutakodott

Földes András: Megőrültek az albánok, miért kell nekik ennyire az EU?

Földes András: Megőrültek az albánok, miért kell nekik ennyire az EU?