szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A férfiak bére átlagosan 25 százalékkal több mint a nőké - derül ki egy friss internetes felmérésből. A két nem átlagkeresete közötti eltérés munkakörönként és a pályán eltöltött évek számával változik.

A férfiak jövedelme átlagosan 25 százalékkal több, mint a nőké: havi bruttó 256 ezer forint, mag a nők átlagosan bruttó 192 ezer forintot keresnek - derül ki a Fizetések.hu internetes bérfelméréséből, amelyet 80 ezer munkavállaló online megkérdezésével végeztek - önkéntes alapon.

Eszerint az egyetemi végzettségű férfi és női alkalmazottak között a legnagyobb a bérkülönbség: 31 százalék. Míg a diplomás nők átlagosan bruttó 272 ezer forintot keresnek, férfi kollégáik átlagosan 392 ezer forintot kapnak havonta. A főiskolai diplomát megszerző nők átlagosan 232 ezer forintot, a férfiak viszont 328 ezer forintot keresnek havonta (29 százalék az eltérés).

A különbség a segédmunkás nők és férfiak esetében 7 százalék, szakképzett munkaerő esetében 23 százalék, az adminisztratív munkát végzők körében pedig 13 százalék. Középvetőknél a különbség már szembetűnőbb - legalábbis a felmérés adatai szerint -, a nők átlagosan 298 ezer forintot keresnek (24 százalékkal kevesebbet, mint a hasonló posztot betöltő férfiak) -, míg a női felsővezetők 29 százalékkal kapnak kevesebbet, mint a férfi társaik: átlagosan havi 504 ezer forintot.

A pályán eltöltött évek is számítanak

Horváth Szabolcs

A felmérés szerint a pályakezdő nők átlagosan 16 százalékkal keresnek kevesebbet, mint a férfiak kerrierjük kezdetén: átlagjövedelmük169 ezer forint, míg a férfiaké 203 ezer forint. Kétéves szakmai tapasztalattal a nők átlagkeresete 200 ezer forint alatt van, míg a férfiak átlagfizetése 252 ezer forint. Három-öt éves munkatapasztalattal a hátuk mögött a nők átlagosan havi 221 ezer forintot keresnek, míg a férfiak 26 százalékkal többet. Hat-tíz éves szakmai múlttal a különbség akár 31 százalék is lehet: a férfiak átlagfizetése ekkor már eléri a 312 ezer forintot.

Akad néhány terület, ahol a nők átlagkeresete jobb: a postán dolgozó nők átlagbére 9 százalékkal több, mint a férfiaké. A kulturális szférában, sport, wellness területén a két nem átlagos keresete közötti különbség két százalék. A vendéglátóiparban dolgozó nők átlagosan 12 százalékkal keresnek kevesebbet: havi bruttó 139 ezer forintot, míg a férfiak 158 ezer forintot. A reklám, marketing, pr területén dolgozó férfiak átlagbére 297 ezer forint, a nőké 22 százalékkal alacsonyabb. (A felmérés önkéntes alapon zajlott, így az eltérések esetenként változóak lehetnek.)

Az Európai Unióban 2008-ban átlagosan 17,8 százalék volt a különbség a nők és a férfiak bére között az Eurostat Structure of Earning felmérése szerint. Legrosszabbul az észtek álltak (30 százalékos bérollóval), őket a csehek (26,2 százalék), az osztrákok (25,5 százalék) és a németek (23,2 százalék) követték. Két éve Olaszországban volt a legjobb a helyzet a férfiak és a nők bére közötti eltéréseket tekintve: 4,9 százalékot mértek, míg Szlovéniában 8,5 százalékot, Romániában és Belgiumban pedig 9 százalékot. Az Eurostat adatai szerint Magyarország a középmezőnyben végzett 17,5 százalékkal.

2010. szeptember 21-én fogadta el az Európai Bizottság a Strategy for equality between women and men 2010-2015 elnevezésű ötéves tervet, mely a bérkülönbség megszüntetését tűzte ki célul, az „egyenlő munkáért egyenlő bért” elv alapján. A Bizottság álláspontja szerint az azonos munkakört betöltő nők és férfiak esetében úgy küszöbölhető ki legegyszerűbben a jövedelmek közötti különbség, ha a munkáltatók változtatnak hozzáállásukon, és nem az alapján alkalmaznak valakit, hogy az illető nő vagy férfi, hanem az az elsődleges szempont, hogy a jelentkezők közül ki a legrátermettebb és a cég szempontjából a legmegfelelőbb.

A katasztrófát elkerülte Románia, de menekülnie kell az újabb válság elől

A katasztrófát elkerülte Románia, de menekülnie kell az újabb válság elől

A KDNP egyéni ambíciókat emlegetve reagált az országos elnökségi tag lemondására

A KDNP egyéni ambíciókat emlegetve reagált az országos elnökségi tag lemondására

Autómosókba fektet az ingatlanfejlesztő milliárdos

Autómosókba fektet az ingatlanfejlesztő milliárdos

Álmaink robotjai már léteznek, csak nem ott vannak, ahol keressük őket

Álmaink robotjai már léteznek, csak nem ott vannak, ahol keressük őket