szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szülők harmada külföldi továbbtanulást és közel felük külföldi munkavállalást is elképzelhetőnek tart gyermeke esetében – derül ki a Jobline Pályaorientáció-kutatásból. A reprezentatív felmérés többek között arra kereste a választ, hogy miként vélekednek a magyar szülők gyermekeik külföldi továbbtanulási és munkába állási terveiről. Az eredményekből az is kiderül, hogy mekkorára becsülik a szülők a külföldi tanulás költségét, és miért tartják előnyösnek a Magyarországon kívüli munkavállalást.

Az átalakuló munkaerő-piaci kihívások miatt egyre több család mérlegeli a gyerek Magyarországon kívüli továbbtanulásának és munkába állásának kérdését. A Jobline Pályaorientáció-kutatás eredményei szerint a gyerek külföldi továbbtanulását a szülők harmada tartja valószínűnek, a gyerek későbbi külföldi elhelyezkedésével pedig a megkérdezettek közel fele számol. A reprezentatív kutatás rámutat arra, hogy az első számú motivációt a külföldi munka esetében a magasabb, értékarányosabb fizetések jelentik, ezt követi a nyelvtanulási lehetőség és a jobb karrierlehetőségek.

Jobline.hu

„A kutatás eredményei rávilágítanak arra, hogy nem az álláshiány a külföldi munkavállalás elsődleges oka. A hazai munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívása ezért az, hogy megtalálja és összekösse a megfelelő jelölteket a megfelelő munkahelyekkel, és így győzze meg őket az itthon maradásról” – mondta el Toldi Gábor, a Jobline.hu igazgatója.

Egyesült Királyság, Németország, Ausztria

A reprezentatív felmérést olyan szülők körében végezték, akiknek továbbtanulás előtt álló (középiskolás vagy alapképzésben részt vevő) gyereke van, mert noha a legtöbb esetben a fiatalok döntenek saját jövőjükről, a család anyagi finanszírozása nélkül céljaikat nehezen tudják megvalósítani. A kutatás célja annak feltérképezése volt, hogy a felsőoktatás piacosodásának és a munkalehetőségek beszűkülésének idején milyen stratégiákat követnek a szülők gyermekeik iskoláztatásának és majdani eredményes elhelyezkedésének érdekében.

A Jobline Pályaorientáció-kutatásban megkérdezett szülők 6 százaléka kizárólag külföldi továbbtanulásban gondolkodik gyermeke esetében, míg 22 százaléka külföldivel és belföldivel egyaránt. A továbbtanulási célországok tekintetében a legnépszerűbb az Egyesült Királyság (a külföldi tanulmányokat tervezők 39 százaléka említette), ezt Németország és Ausztria követi (28-28 százalék), negyedik pedig az Egyesült Államok (9 százalék).

A családok tisztában vannak azzal, hogy a külföldi tanulmányok magasabb költségekkel járnak: a költségtérítéses szakokra jelentkezők itthon átlagosan 235 ezer, míg külföldön 282 ezer forintos tandíjjal számolnak. A tandíjon felüli költségek becslését illetően nagyobbak a különbségek: míg itthon mindössze havi 67 ezer forintos pluszkiadással számolnak, addig a külföldre készülők 160 ezer forint tandíjon felüli költséget tartanak reálisnak. „A külföldi tanulmányokkal kapcsolatos tájékozottságot illetően van még fejlődésre lehetőség, mivel a tanulmányok díját és az azon felüli kiadásokat nagyon sokan egyáltalán nem tudják megbecsülni” – mondta el az adatok értékelésekor Toldi Gábor, a Jobline.hu igazgatója.

Jobline.hu

A családok 69 százaléka elsősorban az internetről tájékozódik a külföldi továbbtanulási lehetőségekről, de sokan fordulnak ismerősökhöz (36 százalék) és a gyerek tanárához is (32 százalék). A megkérdezettek egyötöde azonban úgy érzi, nem elégségesek a külföldi tanulmányokra vonatkozó információk.

Ha kint tanul, kint is marad?

A kutatás azt is vizsgálta, hogy a megkérdezettek szerint mennyire valószínű gyermekeik külföldi munkavállalása. A Jobline Pályaorientáció-kutatásban vizsgált fiatalok szüleinek közel fele (45 százalék) valószínűnek tartja, hogy gyermeke külföldön is megpróbál majd munkába állni. Az eredmények szerint minél alacsonyabb végzettségre számít a tanuló, annál valószínűbbnek tartják szülei a külföldi munkavállalást. A várhatóan diplomát szerzők esetében a szülők 40 százaléka, míg az érettségiig eljutók szüleinek 68 százaléka tartja valószínűnek, hogy gyermeke nem Magyarországon helyezkedik el.

A felmérés eredményeiből az is kiderül, hogy a szülők közül csak kevesen gondolják a külföldi elhelyezkedést véglegesnek. A külföldi munkavállalással számolók harmada 1-2 éves időtartamra számít, és csak hatoda véli úgy, hogy gyermeke külföldi munkavállalása akár végleges is lehet. Érdekesség, hogy a szülők háromszor nagyobb esélyt adnak a végleges külföldön maradásnak, ha azt megelőzően külföldön is tanulnak a fiatalok. A külföldi tanulást és munkavállalást egyébként a szülők már korán, a fiatalok idegennyelv-oktatására fordított jelentős összegekkel támogatják, hiszen úgy gondolják, a sikeres elhelyezkedésnél a nyelvtudás a legfontosabb tényező.

A kutatás első részét: Erőn felül támogatják a szülők a gyerek továbbtanulását ide kattintva olvashatja el.

Az őzike, Győzike és Gyurcsány után az Újpest edzője is az árok partjára került, és csak egy esélye maradt

Az őzike, Győzike és Gyurcsány után az Újpest edzője is az árok partjára került, és csak egy esélye maradt

Spiegel-elemzés: Orbán és Netanjahu illiberális brománca

Spiegel-elemzés: Orbán és Netanjahu illiberális brománca

Változni a változókorban: fontos és elkerülhetetlen

Változni a változókorban: fontos és elkerülhetetlen

Meghalt Val Kilmer

Meghalt Val Kilmer