Ki vállalja a garanciát?

A kis- és középvállalkozások külső forráshoz jutásában a jövőben ugrásszerűen megnő a hitelek mögé állított garanciák szerepe. A HG Zrt. tervei között szerepel, hogy a következő 3-4 évben meg kell tízszerezni a garanciacég által vállalt garanciaállományt.

  • MTI MTI
Ki vállalja a garanciát?

Az európai uniós források jelentősen megnőnek a következő uniós költségvetési időszakban, így az uniós források igénylésekor a saját erő bemutatásához felvett hitelekhez is garanciát kaphatnak a kis- és közepes cégek - mondta Radnai György, a Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója.


A közeljövőben bevezetésre kerülő új európai tőkekövetelményről szóló direktívák (az úgynevezett Bázel II.) révén a garanciaintézmények szerepe megnő, az általuk nyújtott garanciák, fedezetek a jövőben még inkább csökkenthetik a bankok kockázatos ügyletei mögé megkívánt tőkekövetelményeket. Ehhez azonban a garanciacégeknek várhatóan szakosított hitelintézetekké, garanciabankokká kell átalakulniuk - hangsúlyozta Király Júlia, a Nemzetközi Bankárképző Központ vezérigazgatója.

A Bázel II. a szabályok irányította rendszerből a kockázatokon alapuló rendszer felé viszi el a pénzintézeti szektor szabályozását, amely a működési rizikót és a piaci kockázatokat is egyenrangúan kezeli a jövőben.  Az új európai tőkekövetelményről szóló direktívák kapcsán a magyar jogrendszerben jelentős változtatásokra van szükség, ezért várhatóan Magyarországon is meg kell különböztetni a garanciákat a készfizető kezességtől.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.