szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország a következő 5 évben meg akarja duplázni, 10 éven belül pedig megháromszorozni a kutatás-fejlesztésre költött pénzeket - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter hétfőn Brüsszelben, az EU-tagállamok versenyképességi ügyekben illetékes minisztereinek tanácskozása után tartott sajtóértekezletén.

Kóka azt tartaná kívánatosnak, ha ennek az összegnek kétharmadát a gazdaság szereplői fedeznék, s egyharmada származna a költségvetésből, azaz jelentősen nőne a vállalkozások innovációs képessége. 
    
A K+F-források jelentős bővítését egyébként részben az EU-pénzek teszik majd lehetővé. Mint a miniszter rámutatott, az Új Magyarország fejlesztési terv alapján a 2007-2013-as időszakban 500-600 milliárd forint pályázati pénz nyílik meg a kutatás-fejlesztés és innováció számára, s az EU saját kutatási keretterve alapján - amelyet egyébként éppen most hétfőn hagytak jóvá véglegesen a tagállamok - további 80-100 milliárd forinthoz juthat Magyarország. Kóka reális célkitűzésnek mondta, hogy 2010-re a GDP 1,8-2 százalékára, 2015-re pedig a GDP 2,8-3 százalékára nőjenek a magyar innovációs ráfordítások. Ez a számsor egyben azt is mutatja, hogy Magyarország 2015-re tudná majd teljesíteni azt az EU-célkitűzést, miszerint minden tagállam hazai össztermékének 3 százalékát fordítsa kutatás-fejlesztésre. (Az EU átlaga jelenleg 1,9 százalék.)  
       
A miniszteri tanácskozáson szóba került még az EU belső piacának szabályozása is. Kóka hangsúlyozta: Magyarország a nemzeti protekcionizmusgyakorlatának és a versenynek a szembeállításakor a versenyt preferálja. Ám ragaszkodik az EU négy alapjogának egyenlő teljesítéséhez, azaz a szolgáltatások nyújtásának és a munkaerő vándorlásának szabadságát ugyanúgy érvényesíteni kell az EU-n belül, mint a tőkék és a termékek szabad áramlását.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az EP 50 milliárd euróval támogatja a kutatási keretprogramot

Bár a képviselők nagyobb költségvetést szerettek volna, az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az Európai Unió hetedik kutatási keretprogramját, amely a 2007-2013-as időszakra több mint 50 milliárd eurót biztosít a kutatás, fejlesztés támogatására.