szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ötven százalékkal nőtt a szerzői jogsértéssel kapcsolatos ismertté vált bűnesetek száma az év első öt hónapjában. A BSA médiakampányt indít az illegális szoftverhasználat kockázatainak tudatosítására

A BSA tapasztalatai

A szervezet az eddigi tapasztalatokat több száz látogatás és vállalatvezetői interjú, valamint közel 3.000 kielemzett szoftvernyilvántartás alapján vonta le. A kis – és középvállalatok vezetőinek többsége nincs tisztában a legális szoftverhasználatot szabályozó magyarországi törvényekkel, rendelkezésekkel, nem ügyel arra, hogy a vállalat belső rendelkezései megakadályozzák az alkalmazottak illegális szoftverhasználatát, és – bár 40 százalékuk nyilvántartja a licencelt szoftvereit – a megvizsgált 2.800 szoftvernyilvántartásból mindössze 0,5 százalék felel meg a törvényi előírásoknak és a nemzetközileg elfogadott normáknak.

Már az év első 5 hónapjában 15,572 szerzői joggal kapcsolatos bűncselekmény vált ismertté, ami nagyon jelentős, 50 százalékos növekedést jelent az elmúlt év hasonló időszakához képest - áll az ORFK legfrissebb statisztikája. A rendőrség tavaly több mint 37,000 esetben indított nyomozást a szellemi tulajdon megsértése miatt -  alapján.

Az illegális szoftverhasználat visszaszorítására egyszerre több kezdeményezéssel is jelentkezik a BSA. Október első felében nagyszabású médiakampányt indít annak tudatosítására, hogy egyre nagyobb kockázatot vállal az a vezető, aki - akár szándékosan, akár gondatlanságból – hagyja, hogy cégénél illegális szoftvereket használjanak.

További jelentős lépésként a szervezet országos szintre terjeszti ki az egy éve indított Nagyvizit   kampányt, amelynek keretében a szervezet eddig több száz magyarországi kis- és középvállalatot látogatott meg és amelynek keretében értékes tapasztalatokat szerzett a magyarországi kis- és középvállalatok szoftverhasználati szokásairól.

A látogatások során a szervezet szakértői elsősorban a kis – és középvállalatok, valamint kiválasztott intézmények szoftvergazdálkodási gyakorlatával kapcsolatban tesznek fel kérdéseket, tájékoztatják a vállalatvezetőket az illegális szoftverhasználattal járó kockázatokról, és a hiányosságok esetén javaslatokat tesznek azok kijavítására. A látogatások következő hullámában a BSA elsősorban azon vállalatok szoftverhasználati szokásaira lesz kíváncsi, akik eddig nem válaszoltak a szervezet megkeresésére, teljessé téve ezzel a felmérésbe eddig bevont vállalatok körét. A látogatások ezentúl az ország egész területére kiterjednek.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Illegális szoftverhasználat: diákcsíny vagy bűncselekmény?

Miközben külföldön már lassan hagyománya van a szellemi tulajdon megsértése miatt kiszabott börtönbüntetéseknek, Magyarországon még a jogvédő szervezetek szerepét is megkérdőjelezik a felhasználók. Az illegális szoftverhasználat ellenőrzésére szakosodott BSA fellépése nemcsak a konkurencia, hanem már független szakemberek ellenérzését is kivívta. Az Üzleti Szoftver Szövetséget azonban nem veti vissza a negatív kritika, és tájékoztató kampánya folytatásáról számolt be a hvg.hu-nak.

MTI Vállalkozás

Illegális szoftverhasználat miatt kevesebb a munkahely?

Becslések szerint a szerzői jog megsértése miatt az érintett iparágakat évente nagyságrendileg 100 milliárd forint kár éri Magyarországon. A BSA szerint a jelenlegi arány 10 százalékpontos csökkenésével 2500 új munkahelyet lehetne teremteni.

MTI Tech

Magyarország az illegális szoftverhasználók paradicsoma

Magyarországon az illegális szoftverhasználat mértéke 42 százalék, ami az európai átlagnál 7 százalékponttal magasabb - mondta Georg Herrnleben, a Business Software Alliance (BSA) informatikai tanácsadó cég Közép-Kelet-európai igazgatója.