szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Coface Hungary előrejelzése szerint éves szinten több mint 3,5 százalékos országos fizetésképtelenségi hányaddal kell számolni, de az építőiparban, valamint a kereskedelemben az arány meghaladhatja az 5-6 százalékot is.

A hitelminősítéssel és követeléskezeléssel foglalkozó cég szerint ezt a folyamatot erősíti a kormány jelenlegi válsághelyzete is: a gyengülő forint, a növekvő adó éppúgy rontja a kilátásokat, mint az, hogy a jogalkotók továbbra is szemet hunynak afelett, hogy a csődöt követően ugyanaz a személy akár azonnal újrakezdi tevékenységét egy másik cégben.

A helyzet csak úgy javulhatna, ha a hazai társaságok komolyan vennék a fizetési kockázat kezelését és üzletkötés előtt alaposabban informálódnának partnereikről, valamint a késve fizetőkkel szemben minél előbb fellépnének.

A cég friss elemzéséből kiderül, hogy az év első háromnegyed évében 18 százalékkal nőtt a hazai fizetésképtelenségi eljárások száma 2005 hasonló időszakához képest (9319-ről 11007-re).

Továbbra is rendkívül alacsony azoknak az eljárásoknak a száma, amelyek a vállalkozások fizetőképességének tényleges helyreállítására irányulnak (csőd), az év első kilenc hónapjában mindössze 14 ilyen eljárás indult.

A harmadik negyedévben a felszámolások közel 20 százalékkal, a végelszámolások pedig több mint 16 százalékkal növekedtek. A fizetésképtelen cégek „átalakulása” miatt ugyanakkor Magyarországon ma több cég van, mint egy éve. A felmérésből az is kiderül, hogy továbbra is az építőipar, a textilipar valamint a kis- és nagykereskedelem minősül ockázatos iparágnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A JCR leminősítette a magyar hiteltartozásokat

A Japan Credit Rating hitelminősítő intézet szerdán egy fokozattal lejjebb sorolta Magyarország hosszú távú szuverén devizaadósságait, kötvényeit, egyben leminősítette a Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott kötvényeket, hosszú távú tartozásokat is.

MTI Gazdaság

A Coface leminősítette Magyarországot

A Coface hitelminősítő a növekvő makrogazdasági egyensúlytalanságok és a valutakockázatra hivatkozva A2 negatívról A3-ra sorolta át az országot a cégek fizetőképessége alapján.