szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csak hatósági eszközökkel nem lehet változtani a vállalkozói jogsértő cselekmények magas arányán, ez ellen csak a szociális partnerek közreműködésével, és nagyobb jogosultsággal lehet eredményesen küzdeni.

A regionális munkaügyi főfelügyelőség legújabb adatai szerint az ellenőrzött 2500 nyugat-dunántúli munkaadó 75 százalékánál, ezen belül a 800 zalai 82 százalékánál bukkantak jogsértésre. Ezek zömét a fekete foglalkoztatás, valamint a munkaszerződések és alkalmi munkavállalási igazolványok hiánya,
esetenként jelentős munkaidő túllépés adta.
   
"Az a tapasztalat, hogy a jogsértő vállalkozói cselekmények ellen csak hatósági eszközökkel fellépni nem elegendő, viszont  a szociális partnerekkel közösen ez hatékonyabbá tehető lenne. Számukra ha nem is ellenőrzési, de legalább
jelzőszerep-jogosultságot szükséges biztosítani,(...)annál is inkább, mert a kiszabott büntetések nyomán valamilyen módon a dolgozóikat rövidítik meg a munkaadók"  - tolmácsolta Újvári Károly, a munkavállalói oldalt képviselő soros elnök a tanács álláspontját.
   
Kiss Ambrus, a megyei munkaügyi központ igazgatója szerint sok vállalkozóban nem tudatosult, hogy a szabályozott foglalkoztatási jogviszony megsértése révén 2 évre kizárhatja magát az európai uniós, illetve állami forrásokból és a közbeszerzésből. A munkajog-sértések megelőzését, feltárását segíteni kész szociális partnerek ebbéli szerepét nagyban erősítené a Munka törvénykönyve és az ellenőrzési törvény összehangolása - tette hozzá a munkaügyi igazgató.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Korszerűsíteni kell a munkajogi törvényt

A gazdasági viszonyokhoz jobban alkalmazkodó, igazságosabb, konszolidáltabb munkajogi törvényre van szükség a gyorsan átalakuló világban – jelentette ki Héthy Lajos, a Munkaügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára.

Karrier

Kedden életbe lép a munkajogi törvénymódosítás

Kedden lép hatályba a Munka törvénykönyvének módosítása, amelyet március végén elsöprő többséggel fogadott el az Országgyűlés. A módosítás szerint a jogszabály-változtatás pontosan meghatározza, hogy a munkaügyi felügyelők miként minősítsék a munkavégzés alapjául szolgáló szerződést.

Gazdaság

Az APEH fokozott munkajogi ellenőrzésekre készül

Az adóhivatal a második félévben fokozottan ellenőrizni fogja a vállalkozói szerződések minősítését munkajogi és társadalombiztosítási szempontból. De készülhetnek az evá-sok és a Sulinet kedvezményezettjei is.