szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A munkaviszonyban lévő ekhózóknak (ekho: egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás) március 1-jétől havonta kell megfizetniük a minimálbér összege után az általános szabályok szerinti közterheket.

Az ekhót a művészettel, kultúrával foglalkozók és a tömegkommunikáció területén dolgozók választhatják évi 25 millió forintos bevételig, feltéve, hogy az általános szabályok szerint adózó jövedelmük az adóévben eléri az év első napján érvényes havi minimálbér 12-szeresét. Ha a rendesen adózó jövedelem ennél kisebb, akkor az évi 25 millió forintnak olyan hányadára alkalmazható az ekho, amilyen arányt az általánosan adózó jövedelem a havi minimálbér 12-szereséhez képest képvisel. 

Ez a szabály az idén nem változott, egy tavaly decemberi törvénymódosítás azonban kiegészítette azzal, hogy ha a magánszemély munkaviszonyban folytat ekho választására jogosító tevékenységet, a munkáltató a tevékenység ellenértékeként kifizetett összegnek csak a hónap első napján érvényes havi minimálbért meghaladó részére veszi figyelembe az ekho választására vonatkozó nyilatkozatot. 

A törvény indoklása szerint ez a rendelkezés biztosítja, hogy az ekhót munkaviszonyban választó adózó is legalább havonta, a minimálbérnek megfelelő összeg után fizesse meg a járulékokat. Ezt a rendelkezést nem kell alkalmazni, ha az ekhózó nyugdíjas; ha a munkáltatóval fennálló más jogviszonyában legalább a havi minimálbér után, az általános szabályok szerint megfizette a közterheket; ha igazolja, hogy az adóév kezdetétől már a havi minimálbér tizenkétszeresének megfelelő jövedelem után teljesítette az általános szabályok szerint a közterheket. 

A kifizetőnek az ekhoalap után 20 százalékos ekhót kell fizetnie, ennek belső megoszlása az idén - a munkáltatói
társadalombiztosítási járulék belső megoszlásának változásával összefüggésben - módosult: az egészségbiztosítási járulék 11-ről 9 százalékra csökkent, míg a nyugdíjbiztosítási járulék 9-ről 11 százalékra emelkedett. 

A foglalkoztatottaknak az idén is 15 százalék ekhót kell fizetniük, ebből 11 százalék személyi jövedelemadó, 4 százalék nyugdíjjárulék (az utóbbi alól felmentést kapnak a nyugdíjasok, valamint akik az adott évben a nyugdíjjárulékot a járulékfizetés felső határáig megfizették). A befizetett ekho alapján a magánszemélyek egészségügyi szolgáltatásra, baleseti járadékra és nyugdíjbiztosítási ellátásra jogosultak, az ekhós jövedelem azonban nem számít be a táppénz, gyed alapjába, a nyugdíjba pedig csak az ekhoalap 50 százaléka számítható be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

FORMÁLÓDÓ EKHO

A korábban javasolt évi 10 millió forint helyett 25 millió forintos bevételig lehetne választani az egyszerűsített...

MTI Gazdaság

Tízmilliós bevételig lehet majd ekhózni

Egyetértett a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter, valamint a pénzügyminiszter a szakmai érdekkéviseletekkel a keddi budapesti egyeztetésen az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) konstrukciójának fő elveiben.

MTI Gazdaság

A kormány 35 százalékos ekhót tervez

A kormány szerdai ülésén kialakította az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás koncepcióját, amelynek értelmében az ekho mértéke 35 százalék lenne - jelentette be a kabinet szerdai ülését követő sajtótájékoztatón László Boglár kormányszóvivő. A Fidesz szerint a látszólagos előnyökkel már megint a pénzelvonást takargatják.

Gazdaság

Nemcsak alkalmazottak választhatják az ekhót

A kormány eredeti elképzelésével (és a korábbi koncepcióváltozatokkal) szemben mégis választhatnák az egyéni vállalkozók és a társas vállalkozások az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás (ekho) szerinti adózást.

MTI Vállalkozás

Megússzák a dupla járulékot az ekhósok?

Nem terheli dupla járulékfizetési kötelezettség az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho) választókat - mondta Karácsony Irén, a Pénzügyminisztérium (PM) szakállamtitkára.

MTI Itthon

Parlament előtt az ekho és a luxusadó

Az ötéves adóreform-programmal a kormány célja a méltányosabb közteherviselés, a gazdaság kifehéredése, javuló versenyképesség és bővülő foglalkoztatás – közölte a pénzügyminiszter parlamenti expozéjában, az adótörvény-javaslatok általános vitájának kezdetén.

MTI Gazdaság

Ekho: mikor jár a szabadság és a nyugdíj?

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) nem munkaviszonyt, vagy vállalkozói viszonyt, hanem adózási formát jelent - hangsúlyozta az ezzel kapcsolatos félreértések tisztázása érdekében Lucz Zoltánné, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője.