szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába könnyítettek a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) feltételein, a forráshiányos vállalkozásoknak banki források híján továbbra sincs sok esélyük nyerni - olvasható a Start Tőkegarancia közleményében.

A GOP és a regionális programok forrásai

 Összességében a tervezési időszak hét éve alatt az operatív programok keretében a várakozások szerint 1100-1500 milliárd forintnyi forrást vehetnek igénybe a hazai vállalkozások, amelyek túlnyomó része várhatóan a kis- és középvállalatnak minősülő vállalkozások közül kerül majd ki.

A GOP-pályázatok elnyeréséhez alapvető elvárás a pályázók dokumentálható korábbi működése. A pályázónak legalább két lezárt pénzügyi évvel kell rendelkeznie, a saját tőkéjének pozitívnak kell lennie, alkalmazottanként legalább 3, illetve 4 millió forintos árbevételt kell felmutatnia, valamint a legutolsó lezárt pénzügyi évben az átlagos statisztikai állományi létszámnak legalább egy főt kell elérnie. Emellett a pályázat benyújtását megelőző pénzügyi évben az árbevétel nem csökkenhetett 5 százaléknál nagyobb mértékben.

Ez utóbbi követelmény jelentős könnyítést jelent a korábbi feltételekhez képest. Az előző időszakban, 2004 és 2006 között ugyanis az utolsó két év számított, amikor egyáltalán nem csökkenhetett az árbevétel. További könnyítésként a beszállítóknak és az exportőröknek a minősítéshez szükséges árbevétel-arányokat nem előre, hanem a projekt megvalósítását követő három év legalább egyikében kell csak teljesíteniük - olvasható a Start Tőkegarancia Zrt. közleményében.

A könnyítésekért cserébe a nyertes - kkv-nak minősülő - pályázóknak a támogatási szerződésben a projekt megvalósítását követő három évre kell biztosítaniuk a fenntartást, és e három év árbevételének minimális emelkedésére is kötelezettséget kell vállalniuk. Alapelvárás a beruházás megvalósítását követő három év átlagos árbevételére vonatkozó, 8-15 százalékos növekedés, ami éves szinten mintegy 4-7 százalékos árbevétel-növelési kötelezettséget jelent. További feltétel a támogatási összeg 120-200 százalékát elérő árbevétel-növekedés, ami a Start Tőkegarancia szerint azt jelenti, hogy például 30 százalékos támogatási arány és 1,6-os szorzószám mellett a beruházási összeg legalább 16 százalékát kell éves szinten a beruházás hatására keletkezett pótlólagos árbevételként felmutatni.

Kockázatnövelés forráshiányos pályázóknak (Oldaltörés)

Biztosíték pályázatokhoz

A pályázóknak az állami támogatás összegére biztosítékot kell nyújtaniuk. Az eddigi 120 helyett elegendő 100 százalékos mértékű biztosítékot. Tízmillió forint összeg alatti, nem beruházási célú, kutatás-fejlesztésre vagy innovációra irányuló pályázatoknál, nem kell biztosíték. Beruházási projektek esetében a megvalósítást követő fenntartási időszakra csak akkor szükséges, ha a támogatási összeg 50 millió forintnál nagyobb. Ekkor azonban elegendő 50 százalékos mértékű biztosíték. A nem beruházási jellegű projektek esetében csak a megvalósítási időszakra kell biztosítékot nyújtani.

Az árbevétel-növekedési feltétel alapesetben alig haladja meg a várható infláció mértékét, és csak akkor jelent igazi kihívást egy vállalkozás számára, ha a korábbi tevékenységéhez képest nagy volumenű beruházáshoz kér állami támogatást. Ekkor azonban elvárható a nagy volumenű beruházásnak megfelelő magasabb árbevétel-növekedés is. Finanszírozási oldalról azonban az új feltételek növelik a kockázatot, ugyanis ha bármi okból az árbevétel növekedésére vonatkozó kötelezettségvállalás legalább 75 százalékban nem teljesül, akkor a támogatást kamatokkal növelt összegben kell visszafizetni.

A változások közül lényeges problémát jelent a támogatásintenzitás csökkenése. Bár Magyarországon - régiók szerint differenciáltan - magasabb arány is megengedhető lenne, az újonnan kiírt GOP-pályázatok esetében a maximális támogatási arány 30, illetve 40 százalék. Eszerint a forráshiányos kis- és középvállalkozások banki források nélkül várhatóan nem tudják a fejlesztésekhez szükséges saját erőt előteremteni. A banki források megszerzése ugyanakkor a sok esetben nem kellően hitelképes vállalkozások számára lehetetlen.

Az új szabályok különösen a kisösszegű állami támogatásra pályázók terheit csökkentik. A 2004 és 2006 közötti GVOP-statisztikák alapján a pályázók 57 százaléka helyett 67 százaléka kerülne a kis támogatási összeg miatt abba a kategóriába, ahol egyáltalán nem szükséges biztosítékot nyújtani. Ez a teljes támogatási összeg 4,5, illetve 9,4 százalékát jelenti.

Valószínűleg a most kiírt pályázatokra is lesz megfelelő számú jelentkező, ám a Start Tőkegarancia álláspontja szerint a támogatások lehívásában csupán akkor lehet áttörést elérni a kis- és középvállalatok dinamizálásával, ha a pályázati feltételek merevsége oldódik, a támogatási intenzitás növekszik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Felfüggesztették az AVOP idegenforgalmi pályázatát

Az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program (AVOP) irányító hatósága felfüggesztette az idegenforgalmi tevékenység fejlesztésére kiírt pályázatot a 2004-2006 időszakban rendelkezésre álló források kimerülésére miatt.

hvg.hu Vállalkozás

Ma jelennek meg az első uniós pályázatok

A pályzatok meghirdetésével hazánk az uniós tagországok közül az elsők között nyitja meg a 2007-2013 között rendelkezésre álló támogatási forrásokat. Egyes kiírásokat a kormány már január 30-án megjelentet a gazdaságfejlesztés területén.

MTI Gazdaság

Áprilisban pályázatot írhatnak ki a lovira

Várhatóan áprilisban megjelenik a pályázati felhívás a Nemzeti Lóverseny Kft. és a Magyar Lóversenyfogadást Szervező Kft. privatizációjára a koncessziós pályázattal együtt - közölte Oravecz Péter az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. kommunikációs igazgatója.

hvg.hu Vállalkozás

Hogyan kaphatják meg pénzüket a pályázat nyertesei?

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség létrehozta az elektronikus számlakitöltő és egyszerűsített projekt előrehaladási jelentés (EPEJ) kitöltő programot. Célja, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terv pályázati nyertesei gyorsabban jussanak a támogatási összegekhez. A programmal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre adott válaszokat itt olvashatják.