Melyik a 100 legdinamikusabb magyar vállalkozás?

Alultőkésítettség, gyűrűző nemfizetés, nehézkes banki finanszírozás - ezek még a legdinamikusabb hazai kkv-k fejlődését is megnehezítik. Problémát jelentenek még az irreálisan magas közterhek, a kiszámíthatatlanul változó szabályozói környezet és a negatívan megélt hivatalos ellenőrzések – derül ki a Coface Hungary és Az Üzlettárs magazin közös kutatásából.

  • hvg.hu hvg.hu
Melyik a 100 legdinamikusabb magyar vállalkozás?

A „100 Kistigris 2008 – Magyarország legdinamikusabban fejlődő kis- és középvállalkozásai” című kiadvány alapját képező felmérés rámutat: a megszorításoktól és elvonásoktól sújtott hazai cégek legsikeresebbjei is bizonyos tevékenységek, iparágak „elszürkülésétől”, a korrupció elharapódzásától tartanak. A hazai kkv-szektort gyakran úgy emlegetik, mint ami a gazdaság minden bajára orvosságot jelenthet, ugyanakkor Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója szerint a felmérés igazolja, hogy a súlyos költségvetési kiigazítások és az amerikai gazdasági válság hatásai a dinamikusan fejlődő cégek eredményeire is rányomják bélyegüket. A kkv-k mindenre igen érzékenyen reagálnak, esetükben minden konjunkturális ingadozás kemény forintokban mérhető. Jellemző, hogy a tavalyi százas listáról mindössze egyetlen cég tudott olyan ütemben tovább fejlődni, hogy az idei rangsorba is bekerült.

„A kutatás egyik fontos tanulsága, hogy a nehéz helyzetet csak súlyosbítja a kkv-k gyenge kockázatkezelési kultúrája – mondta Dercze. – Pontosabban a kockázatkezelés szinte teljes hiánya.” „A kkv-k azonban nemcsak nem vásárolnak, hanem nem is nyújtanak szívesen céginformációt: vonakodva nyilatkoznak, és még a sikereikről sem beszélnek szívesen” – tette hozzá Kőrizs Imre, Az Üzlettárs főszerkesztője.

A Coface és Az Üzlettárs kritériumai szerint a felmérés azokra a cégekre terjed ki, amelyek az utolsó vizsgált évben 375 millió Ft (1,5 millió euró) és 1,1 milliárd Ft (4,5 millió euró) közti árbevételt értek el. Kizáró tényező volt a háromnál kevesebb lezárt üzleti év és a 25 százalékot meghaladó külföldi, állami vagy önkormányzati tulajdonrész.  Köztük idén is kevés volt az eredeti üzleti ötletre, újításra épülő cég, sok dinamikus vállalkozás még mindig nagyvállalati kiszervezések vagy a privatizáció talaján,  esetleg kényszerből jött létre. Továbbra is szembeötlően alacsony - 15 százalékos - a gyártó-termelő cégek aránya is a legdinamikusabbak rangsorában.

A legtöbb megkérdezett vállalkozás vezetője nehézségekkel telinek érzi a hazai üzleti környezetet, a kevésbé mozgékony termelő cégek pedig különösen ki vannak kiszolgáltatva a konjunkturális és jogszabályi változásoknak. Emellett többen panaszkodtak arra is, hogy a nehézkes banki hitelezés és a nemfizetési lánc olykor szinte áthidalhatatlan likviditási problémák elé állítja a céget.

Az amerikai másodlagos jelzálogpiaci válság a magyar cégekre is hat. Nekik is szembe kell nézniük a visszaeső hazai fogyasztás problémájával, ezért értékesítési volumenük szinten tartása érdekében új piacokat kell keresniük más országokban, amivel ráadásul a több lábon állás előnyét is megvalósítják.

Az exportpiacok nyújtotta lehetőségek eredményes kiaknázása érdekében fontos lenne, hogy a hazai vállalatok bátran merjenek kereskedni a távolabbi régiókban is. Természetesen ennek elengedhetetlen feltétele, hogy a cégek tisztában legyenek az adott célpiacok fizetési szokásaival, valamint az egyes kereskedelmi partnerek pénzügyi helyzetével. Ehhez nemcsak a partnervállalatokról kell pontos információval rendelkezni, hanem az országkockázatról is. Mindamellett megfelelő hitelbiztosítással még a legelőrelátóbb cégeknek is ajánlott rendelkeznie, hiszen a bevétel tört részéért köthető biztosítások a legváratlanabb esetekben is hatékony védelmet biztosítanak.

A 100 Kistigris idén külön szekcióban számolt be a hazai cégek külpiacra lépési lehetőségeiről. Az összeállításból kiderül hogy az innovatív kkv-k régiós vagy még szélesebb terjeszkedéséhez információval, kiállítási részvétel támogatásával és külföldi befektetési lehetőségek felkutatásával nagyban hozzájárul a hathatós állami, intézményi segítség. És bár a kis- és középvállalkozások alapvetően óvatosak a külpiacra lépés tekintetében az idei százas listán három olyan cég is volt, amely az ITD Hungary támogatásával indult el a külpiacokon. Bátorságukat a jövőben ösztönözheti a magyar nagyvállalatok regionális terjeszkedése mellett a balkáni országok robbanásszerű fejlődése is.

Az ország EU-csatlakozásában kevesen látnak lehetőségeket. A – ritka – exportot vagy a külföldön teljesített megbízásokat leszámítva kevesen élnek az EU-tagság intézményes lehetőségeivel: pályázatokon nem szívesen indulnak, mert – zömmel tanácsadó hiányában – nehéznek érzik az adminisztrációt, illetve nem tudják felmutatni a szükséges saját erőt.

Az idei felmérés részletei a közeljövőben a www.100kistigris.hu weboldalra is felkerülnek, ahol jelenleg a tavalyi kutatás eredményeit tekinthetik át a látogatók.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Meghalt Ozzy Osbourne

Meghalt Ozzy Osbourne

A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.