szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiuma pénteken felfüggesztette a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) útépítők ellen indított kártérítési perének tárgyalását, amelyet a cégek árfelhajtása miatt indított a NIF, arra alapozva, hogy a Gazdasági Versenyhivatal kartelezés miatt elmarasztalt több útépítő céget.

 
Az eljáró bíró indoklása szerint a kártérítési perben a következő tárgyalást akkor tarthatják meg, ha a Legfelsőbb Bíróság már döntött az üggyel összefüggő, a GVH döntése ellen indított eljárásban beadott felülvizsgálati kérelemről.
 
A perbe vont alperes útépítő cégek ugyanis nem fogadták el a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH) a NIF kártérítési igényét megalapozó korábbi döntését. Ezért először a Fővárosi Bíróságnál támadták meg a GVH döntését, de a fórum a GVH-nak adott igazat. Ezt követően a Fővárosi Ítélőtáblához fordultak, az viszont megerősítette a Fővárosi Bíróság döntését. A Legfelsőbb Bíróságnál ezután kezdeményezett felülvizsgálati kérelem  eljárása még tart.
 
A kártérítési perben a NIF a GVH határozatára alapozva 16,2 milliárd forintot követel a Hídépítő Zrt.-től és a Betonút Zrt.-től. A GVH döntésre hivatkozva állítja, hogy ezek a cégek - más cégekkel együtt, amelyek ellen külön kártérítési perek indultak - kartellezéssel versenykorlátozást és árfelhajtást valósítottak meg. Mivel szerintük az árfelhajtás miatt az indokoltnál magasabb árat fizetett ki az útépítésért,  a két útépítő cégtől 16,2 milliárdos kártérítést követelnek.

A GVH 2004-ben több mint 7 milliárd forintos bírságot szabott ki a Debmút Zrt., az Egút Zrt., a Hídépítő Zrt., a Betonút Zrt., a Strabag Zrt. ellen, mert versenykorlátozó módon felosztották egymás között a csaknem 60 kilométernyi útépítésre szóló, 160 milliárd forint értékű közbeszerzési eljárással elnyerhető munkát.

A NIF az árfelhajtás miatti, összességében több mint 30 milliárd forintos kártérítési igényét is a GVH által az egyes társaságokra kiszabott bírságok arányában osztotta el. A pénteki tárgyaláson szereplő két alperes társaságra ebből 16,2 milliárd forint jutott.

Az alperesek ugyanakkor vitatják a kártérítés jogalapját és összegszerűségét egyaránt. Szerintük a GVH döntésében nincs szó kartellről, a határozat azt mondja ki, hogy árfelhajtás lehetett, de nem azt állítja, hogy árfelhajtás volt. Ezt állítják az alperesek ellenkérelmükben, amelyet az eljáró bíró ismertetett a pénteki tárgyaláson. Vitatják azt is, hogy az indokoltnál magasabb árat értek el, illetve állítják, hogy a NIF a kártérítési igény érvényesítéséhez szükséges határidőket se tartotta be.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

GVH: milliárdos bírság a kartellező útépítőknek

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa 1,313 milliárd forint bírságot vetett ki 14 kartellező út- és hídépítő cégre, amelyek az Útgazdálkodási és Koordinációs Igazgatóság által 2001-ben és 2002-ben kiírt hat főút építésével kapcsolatos közbeszerzési pályázatokon vettek részt.

MTI Gazdaság

Ismeretlen személyek ellen tett feljelentést a NIF

Ismeretlen személyek ellen tett feljelentést a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) az M60 gyorsforgalmi út és az M0-ás autóút nyomvonalába eső területen vásárolt ingatlanok kapcsán - derült ki a NIF közleményéből.

Gazdaság

Megbírságolt útépítők

Összesen csaknem 2 milliárd forintos bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal 15 útépítő cégre, amelyekről azt állítja: mintegy két tucat közbeszerzési pályázatnál előre rögzítették, melyikük szerzi meg azokat, és a nyertesek mely versenytársaikat vonják be alvállalkozóként.

MTI Gazdaság

Bírság a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztőnek

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal kezdeményezésére ugyanazon útfelújítási projekt kapcsán egyszer 2 millió, egyszer pedig 6 millió forintra bírságolta a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-t a Közbeszerzési Döntőbizottság, mivel nem tette közzé időben a szerződések módosításait – derül ki a Közbeszerzési Értesítőből.

Gazdaság

Bizonyítékok a kartellező útépítők ellen

Országos, több évre visszanyúló piacfelosztásra is fényt deríthet a Gazdasági Versenyhivatal eljárása. A tizenhat útépítő vállalkozást érintő két kartellügy tavasszal folytatódik a versenytanács előtt.

MTI Itthon

Egymilliárdot követel a főváros a kartellező útépítőktől

A közvagyon védelme érdekében a fővárosi önkormányzat és a főpolgármesteri hivatal 1,1 milliárd forint tőkeösszeget és ennek több évi kamatait követeli peres úton attól a több mint tíz cégtől, amelyeket a 2001-2002-es útfelújítási munkák kapcsán kartellezés miatt korábban elmarasztalt a Gazdasági Versenyhivatal - tudta meg az MTI városházi forrásokból csütörtökön.