szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kockázatitőke-ágazat globális piaci hangulatának megfelelően a közép-európai kockázatitőke-szakértők bizalmi indexe is esésnek indult a közelmúltban, s ez tükröződik a Deloitte felmérésében is. A cég ugyanakkor középtávon a kockázati tőke piacának jelentős növekedésére számít a térségben.

A kockázati tőkealapok és befektetők ismét a kiegészítő felvásárlásokat részesítik előnyben portfóliócégeik bővítésénél; példaként említhetők itt a Penta által felvásárolt magyar és szlovák húsipari cégek, a Centrum Medyczne vállalat MidEuropa Partners általi felvásárlása, illetve hogy a NetCentrum (egy Warburg Pincus portfóliócég) megszerezte az Atlas.cz-t. Az egyes portfóliók hatékonysága jelenleg leginkább kiegészítő felvásárlások segítségével javítható.

A pénzpiacok visszaesése még a 2003-as értékeknél is alacsonyabb szinten tartotta a kockázatitőke-szakemberek bizalmi indexét. "Az alacsony bizalmi szint ellenére az elmúlt 6-12 hónapban több jelentős globális és európai alap nyitott irodát és vett föl szakembereket Közép-Európában. Ezért a Deloitte arra számít, hogy középtávon jelentős növekedést fog elérni a kockázati tőkepiac" - kommentálta a visszaesést Seres Béla, a Deloitte Zrt. Pénzügyi Tanácsadás üzletágának vezető partnere.

Bár a szakértők rövid távú bizalmi mutatója esett, a Deloitte középtávon az aktivitás jelentős erősödésére számít Közép-Európában; ennek motorja egyrészt egyes jelentős globális szereplők megjelenése, másrészt pedig a kockázati tőkeügyletekre szakosodott befektetők számának emelkedése lesz a régió piacain - mondta a szakember a hvg.hu-nak. Bár a régiót a nyugat-európainál alacsonyabb hozamok jellemzik, a befektetők közti verseny sem olyan intenzív, és a várakozások szerint Közép-Európa gazdasági növekedése a következő öt évben meg fogja haladni Nyugat-Európáét.

"Továbbra is jelentős növekedési potenciált érzékelünk a régióban a kockázati tőke számára, mivel a közép-európai gazdaságok minden téren kiválóan teljesítenek, például az elmúlt tíz évből 2007-ben érték el a legnagyobb GDP-növekedést" - mondta el Seres Béla. Az általa hivatkozott adatokra példaként hozható fel Csehország 6,5 százalékos, illetve Szlovákia 10,4 százalékos éves GDP-növekedési üteme reálértéken.

Az elmúlt csaknem húsz évben a kockázati tőke pozíciója jelentősen megváltozott Közép-Európában. A kockázati tőke feltételei továbbra is pozitív irányba fejlődnek a régióban a globális hitelszűke ellenére, és Közép-Európa változatlanul vezeti azon régiók listáját, ahol az európai kockázati tőkebefektető cégek a legtöbb jövőbeli befektetési lehetőséget látják.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Kockázati tőke: 100-ból egy valódi befektetés

Száz kockázati tőkét bevonni akaró vállalatból csak 2-3 esetben történik tényleges befektetés. A legtöbb meghiúsult ügylet oka többek között, hogy kevés a jól felkészült vállalat. Miből lesz optimális esetben befektetés?

hvg.hu Vállalkozás

Kockázati tőke: a jó tranzakcióhoz kevés a magas szorzó

A Deloitte legutóbbi közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése rámutat, hogy a Közép-Európára szakosodott kockázati tőke alapok befektetései a kiszálláskor az eddigieknél magasabb szorzószámokat értek el. A jövőben viszont nem elegendő alacsony szorzószámon venni és magasan eladni, értéknövelésre van szükség.

Vállalkozás

Már kilenc kockázati tőkealap-kezelő Magyarországon

A magyar cégnyilvántartásban immár kilencre emelkedett a kockázati tőkealap-kezelő társaságok száma. Közülük hét az elmúlt egy évben jött létre, feltételezhetően a hamarosan induló, az európai uniós Jeremie forrásból finanszírozott Új Magyarország Kockázati Tőke Programba történő bekapcsolódás céljából.

hvg.hu Vállalkozás

A kockázati tőke éve 2007.

A folyamatosan növekvő ügyletértékek új befektetőket vonzanak Közép-Európába - állapította meg a Deloitte legújabb közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése.