szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemzetközi nagyvállalatok térnyerése évtizedek óta működő gyakorlat. Hazánkban, amely nyitott gazdaságú ország, különösen az utóbbi húsz évben figyelhetjük meg terjeszkedésüket. A gazdaság globális kiszélesedésének végrehajtói. Ez a folyamat alapvetően értékeket hordoz. Ez akkor is igaz, ha bizonyos kísérő jelenségek „nem szimpatikusak”.

Az itt tevékenykedő nagy cégek túlnyomó többsége multinacionális vállalkozás. Lehet őket szeretni vagy nem szeretni, de tény, hogy az ország nemzeti össztermékének több mint a felét adják. Sok ezer mikro – és kisvállalkozás tartozik beszállítóik közé. Közvetlenül munkahelyeket hoztak, s a mai napig hoznak létre, közvetve talán még többet. Termelési - , munka – és kereskedelmi magas kultúrát valósítanak meg, a magyar gazdaság fejlődésének meghatározói, alappillérei. Nem véletlen, hogy minden ország keresi a multik kegyét, és sok mindent megtesz annak érdekében, hogy letelepedjenek a gazdaságba.

Támogatásokat adnak, képzést biztosítanak, adókedvezményt nyújtanak. Így tettük ezt mi is, elsősorban a társasági adóban és az iparűzési adóban. Ezek a kedvezményezési lehetőségek erősen szűkültek az európai csatlakozáskor. Az iparűzési adókedvezmények tavaly futottak ki, a társasági adókedvezmények 2011-ben.
Azért maradtak még kedvezményezési formulák, amelyek kiállták az európai – elsősorban versenyjogi – előírásokat. A kamat-kedvezmény, a kutatás-fejlesztés, vagyis a K+F normák, bizonyos befektetési, beruházási kedvezmények, a fejlesztési kedvezmény a profitadóban. A beruházásoknál a milliárdos tőkeinvesztíció alapfeltétel, így jobbára a multiknak szól.

A cikk folytatását elolvashatja az Adózónán!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Vámosi: a bérterhek csökkentésével nem szűnik meg a feketemunka

A magyar adórendszer egyik fő problémája a munkát terhelő adók (járulékok) magas szintje. Sokan ennek tudják be a bejelentettlen foglalkoztatottságot, amely sajnos valóban jellemző a magyar gazdaságban, elsősorban – de nem kizárólag – a mikrovállalkozásoknál. Nem kevesen a külföldi működő tőke oly kívánatos beáramlása egyik fő gátjaként is a munkaerő magas közterhét jelölik meg. A gazdaságot nem fehérítené, de mégis mivel járhat a közterhek csökkentése?

hvg.hu Vállalkozás

Vámosi-Nagy: öröklési illeték, avagy a halál adója

Az alkotmány szerint mindenki jövedelmével és vagyonával arányban, törvények keretei között köteles a társadalom közös költségeihez hozzájárulni. A közteherviselésnek ezzel az alapelvével mindenki egyetért, legalábbis erre következtethetünk ellentmondás hiányában. Az ellenvélemény, olykor ellenállás a részleteknél tapasztalható.

hvg.hu Vállalkozás

Vámosi-Nagy: mi lett a lakásszerzési kedvezményből?

Eddig az volt érdekes, hogy - bármilyen típusú – ingatlan eladásából származó jövedelmet lakáscélra kellett fordítani a kedvezményes adóügyi szabályok eléréséhez. A mostani szabály pedig az eladott ingatlan jellegében tesz különbséget. Vámosi-Nagy Szabolcs a lakásszerzési kedvezmény múltjáról és jelenéről ír e heti kommentárjában.