Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Dr. Márkus Csaba, a Deloitte Zrt.
Dr. Márkus Csaba, a Deloitte Zrt. Kutatás-fejlesztési és Állami támogatások üzletágának igazgatója elmondta: A jelenleg ismert elképzelések szerint június 21-től, vagyis jövő hétfőtől mindössze öt – a nyári szabadságolások idejére eső - héten keresztül áll majd nyitva az egyik legnépszerűbb EU-társfinanszírozott nagyvállalati kapacitásbővítő pályázat, amelynek célja a komplex vállalati technológiafejlesztés támogatása. A támogatás Budapest és Pest megye területén kívül megvalósított beruházások számára lesz elérhető, többek között az eszközbeszerzés, infrastrukturális és ingatlan-beruházások, ingatlan bérleti díj, vagy például marketing és HR fejlesztések címén elszámolható költségek maximum 35 százalékáig. Az elérhető támogatás mértéke 150 millió forinttól akár 400 millió forintig is terjedhet.
A pályázat várható népszerűsége és az eleve rövid - 2010 augusztusáig nyitva álló - határidő mind gyors döntésre sarkallják a vállalatokat, lépni pedig azért is érdemes, mert ezek a pályázatok jó eséllyel az utolsók lesznek a maguk nemében: az év második felétől az ilyen típusú kiírások már az előző Kormány támogatáspolitikai céljainak változása miatt várhatóan teljesen el fognak tűnni.
K+F - a kiaknázatlan lehetőség
Dr. Márkus Csaba kiemelte: Saját kutatásfejlesztési tevékenységüket, és az ezzel összefüggő költségeket a cégek jellemzően alulbecslik, sokszor pedig nincsenek a tudatában annak, hogy adott projektjeik megvalósításához uniós forrásokat is igénybe vehetnének. Ezeknél a vállalatoknál – szektortól függetlenül - a tevékenységek és a tervek pontos felmérésével sok esetben lehetőség nyílik az adóoptimalizálásra, illetve K+F pályázati források bevonására is.
A kutatásfejlesztési projektekhez nyújtott társfinanszírozott és hazai pályázati források jövőbeli elérhetőségére vonatkozóan ugyan egyelőre nem áll rendelkezésre egyértelmű információ, a jelenleg biztosnak tekinthető lehetőségek közé tartoznak a következő hetekben megnyíló „Vállalati innováció támogatása”, illetve a „Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása” elnevezésű pályázatok. Előbbi az új, vagy jelentősen javított piacképes szolgáltatások, technológiák kidolgozását és az így létrejött termékek-szolgáltatások piaci bevezetését, míg utóbbi a saját kutatási eredményekre támaszkodó, magas innovációs értéket képviselő prototípusoknak a létrejöttét hivatott támogatni. Pályázni a vállalati innováció esetében 15-500 millió forint közötti összegre, piacorientált K+F esetén pedig 50-1000 millió forintra lehet - a kiíró ugyanakkor mindkét esetben korlátozza a pályázat terhére elszámolható költségek mértékét.
A fentiekkel ellentétben a Budapesten és Pest megyében megvalósuló projektek számára is elérhető a 2010 júliusáig még nyitva álló „Vállalati kutatás-fejlesztési kapacitás erősítése” program. A pályázat célja a korszerű vállalati munkahelyek létesítése, illetve bővítése a K+F infrastruktúra fejlesztésének és új K+F munkahelyek létrehozásának a támogatásával. Elszámolható költségnek számítanak az alapkutatásban, ipari kutatásban és a kísérleti fejlesztésben részt vevő új alkalmazottak munkabére és járulékai, az anyagköltség és harmadik féltől megrendelt K+F szolgáltatás költségei, harmadik féltől megvásárolt immateriális javak költségei, illetve a technológiai korszerűsítést eredményező új eszközök beszerzése, infrastrukturális beruházások költségei is.
Ráadásul a pályázat keretében elnyerhető összeg igen magas, 250-1.500 millió forintig terjedhet, nem haladhatja meg azonban – a projekt megvalósulásának helyszínétől függően – az elszámolható költségek 25-50 százalékát – tette hozzá a Deloitte Zrt. szakértője.
Érdemes még idén dönteni a budapesti helyszínű fejlesztésekről
A vállalatoknak már most célszerű készülniük arra, hogy az uniós támogatási politikával összhangban 2011. január 1-től a budapesti helyszínű beruházásoknál jelentősen csökken a támogatási intenzitás egy évekkel ezelőtti döntésből adódóan, amikor azt feltételezték, hogy 2011-től kezdődően Budapest átlagos GDP-je a korábbi évekhez képest kevésbé lesz elmaradva az Európai Unió átlagos GDP-jétől.
Dr. Márkus Csaba elmondta: Mindez természetesen azon vállalatok számára lehet fontos, amelyek jövőre induló, budapesti helyszínű fejlesztésen gondolkodnak, de a végleges döntésig még nem jutottak el. Így amennyiben a vállalkozás például a fejlesztési adókedvezményre vonatkozó bejelentését 2010. december 31-ét követően nyújtja be, a beruházó (jelenértéken számolva) az általa megvalósított beruházásnak már csak legfeljebb a 10%-át kaphatja meg állami támogatásként, szemben a jelenlegi 25 százalékkal.
Komoly érvek szólnak tehát amellett, hogy amennyiben az elvi döntés a 2010-es év hátralévő részében megszületik a beruházásról, az adott társaság még idén be is jelentse azt. Fontos az is, hogy az idén még elérhető, magasabb támogatásintenzitás érdekében elegendő bejelenteni a fejlesztést - a beruházás tényleges megkezdésének időpontja már eshet 2011-re is.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.