szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magánnyugdíjpénztári tagnak - a kihirdetett törvény értelmében - január 31-ig kell nyilatkoznia arról, ha nem szeretné megszüntetni a tagságát. Személyi igazolványával együtt jelentkeznie kell bármely nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál (NYUFIG), vagy az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnál ( ONYF).

Akik nem szeretnének visszalépni az állami pénztárba, személyesen kell nyilatkozniuk a kijelölt intézmények ügyfélszolgálatain, ugyanez vonatkozik az ügyfélkapus regisztrációval rendelkezőkre is, mivel elektronikus ügyintézésre sincs lehetőség. A nyilatkozattételhez be kell mutatniuk személyazonosító igazolványát és a lakcímkártyáját (esetleg útlevelét vagy kártyaformátumú jogosítvány), valamint a TAJ-kártyáját. A tagoknak - beazonosításuk után - a helyszínen kinyomtatott nyilatkozatukat kell 3 példányban kitölteniük. Aki nem nyilatkozik, annak a tagsági jogviszonya 2011. március 1-én automatikusan megszűnik - hívja  fel a figyelmet Molnár László, Középmagyarországi Regionális Nyugdíjbiztosító igazgatója.

Amennyiben a magán-nyugdíjpénztári tag nem tud személyesen nyilatkozni testi fogyatékosság vagy egyéb egészségügyi ok miatt, vagy börtönbüntetését tölti, írásban kérheti, hogy a lakóhelye/tartózkodási helye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv felkeresse őt, tette hozzá az igazgató, az Adózóna nyugdíjaszakértője. Ezt legkésőbb 2011. január 21-éig teheti meg bármely nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál vagy a NYUFIG-nál, illetve az ONYF-nél. Amennyiben szeretné tudni, mekkora sorbanállásra számíthat és mettől meddig tartanak nyitva az ügyfélszolgálatok, olvassa el a Hírszerző cikkét.

A nyilatkozattételre rendelkezésre álló időtartam alatt tartósan külföldön foglalkoztatott, tartós külföldi szolgálatot teljesítő vagy külföldi tanulmányokat folytató magán-nyugdíjpénztári tag nyilatkozatát személyesen a Magyar Köztársaság külképviseletén is megteheti.

Amennyiben a helyszíni nyilatkozattételre jogosult személy, illetve a tartósan külföldön tartózkodó pénztártag nyilatkozatát 2011. január 31-éig rajta kívül álló okból nem tudta megtenni, akkor az akadály megszűnésétől számított nyolc napon belül, de legfeljebb 2011. február 28-áig  – a nyilatkozat fentiek szerinti pótlásával egyidejűleg – igazolási kérelmet nyújthat be.

Az a magán-nyugdíjpénztári tag, akinek 2011. február 1-jét megelőzően az őt ténylegesen megillető ellátás 75 százalékának megfelelő mértékű társadalombiztosítási – vagy azzal egyenértékű – nyugellátást állapítottak meg, január 31-ig kérheti, hogy módosítsák a nyugdíja összegét. A módosítási kérelmet ahhoz a magánnyugdíjpénztárhoz kell benyújtani, amelytől a nyugdíját kapja, vagy amelynek tagja. A kérelem elfogadásáról – illetve a törvényi feltételek hiányában annak elutasításról – a magánnyugdíjpénztár dönt.

Amennyiben a kérelmező már részesült magán-nyugdíjpénztári nyugdíjszolgáltatásban, az igénybevett szolgáltatást köteles a módosítási kérelem benyújtásától számított 60 napon belül a magánnyugdíjpénztár részére visszafizetni. Magyarán, aki elment már nyugdíjba és a 75 százalékos állami nyugdíját akkor a magánnyugdíjpénztára kiegészítette, annak vissza kell fizetnie azt, ha úgy dönt visszalép az állami pénztárba.

Bővebb információt az ONYF honlapján olvashat.

 

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!