szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cégeket célzó kibertámadások harmada irányul a kkv-k ellen, ami fél év alatt csaknem kétszeres növekedés. A leginkább támadott ágazatnak pedig a védelmi ipar bizonyult. Júniusban Magyarország lett a hónap legtöbb spammel fertőzött országa.

Az elmúlt 6 hónapban a célzott spamtámadások 30 százaléka (naponta 58) a 250 alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató vállalatok ellen irányult – derül ki júniusi Symantec Intelligence Reportból.  A korábban kiadott internetbiztonsági tanulmányban ez az arány jóval kevesebb, 18 százalék volt 2011 december végén. 

A kis- és középvállalkozásokat célzó elektronikus levelek útján szétküldött támadások aránya 306,8 emailből egy, míg nagyvállalatok esetében 269 levélből egy bizonyult rosszindulatúnak. Kis- és középvállalkozások esetében a spam aránya 66,4 százalék volt, míg nagyvállalatoknál ez az arány 402,9 százalék. A kis- és középvállalkozásokat célzó adathalász vírusok aránya 401,6 levélből egy, míg nagyvállalatoknál ez az arány 361,9 levélből egy volt.

Magyarország vezet

Júniusban az összesített levélforgalom 66,8 százaléka bizonyult spam-nek, ez a májusi adatokhoz képest 1 százalékos csökkenést jelent. Ez követi azt a trendet, mely szerint 2011 vége óta fokozatosan csökken a levélszemetek nemzetközi szintje, bár hazánk továbbra is élen jár a spamek tekintetében. Magyarország lett a hónap legtöbb spammel fertőzött országa! A kéretlen levelek aránya magasabbnak bizonyult a globális átlagnál, 74,3 százalékos aránnyal.

A Symantec Corp. jelentése szerint az első félévben a célzott támadások száma naponta tovább nőtt legalább 24 százalékkal, átlagosan 151 támadást blokkoltak minden nap májusban és júniusban. A több mint 2500 munkavállalót foglalkoztató nagyvállalatokat érik továbbra is legnagyobb számban a támadások, átlagosan 97 naponta.

“Összefüggés figyelhető meg a kisvállalatokat érő támadások növekedése és a nagyvállalatokat célzó támadások számának esésében: olyan, mintha a támadók forrásaikat közvetlenül az egyik csoportról a másikra térítenék át. Elképzelhető, hogy a támadók ugródeszkaként használnak egy szervezetet egy másik vállalat megtámadásáshoz. Az információ hatalom, a támadók pedig tisztában vannak ezzel, hogy a sikeres támadások jelentős anyagi haszonnal járnak” – mondta Teasdale Harold, a Symantec magyarországi ügyvezetője.

Iparágakat tekintve a védelmi ipar volt a legcélzottabb iparág az első félévben, átlagosan 7,3 támadással naponta – ezek az összes célzott támadások 45 százalékát tették ki. A kémiai és gyógyszeripar, valamint a feldolgozó ágazat megtartotta második és harmadik helyét. Ezek a célpontok a teljes figyelem csak kisebb szegletét kapták 2011-ben, idén a kémiai és gyógyszeriparnál a célzott támadások számát tekitve minden ötödik, míg a feldolgozóiparnál minden tizedik támadás bizonyult célzottnak.

“A kiberbűnözők testreszabottan célzott, rosszindulatú programokat és kifinomult közösségi manipulációs technikákat használnak, hogy illetéktelenül férjenek hozzá az érzékeny információkhoz. Mi úgy tekintünk erre, mint a közösségi manipulációs technikák újabb lépcsőfokára, ahol az áldozatokat előzetesen felmérik és speciális módon célozzák őket” – tette hozzá Gombás László, a Symantec biztonsági szakembere.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!