szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Stratégiai szempontból kiemelt ágazat lett az uszoda üzemeltetés – lagalábbis ez derül ki a kiemelt lejentőségű vállalatok napokban közzétett listájából. Huszonegy olyan vállalat vált stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté, amelyek az uszodaépítés, az üzemeltetés, illetve az ezekhez kapcsolódó ingatlanhasznosítás piacán működnek. Töbségük közvetve vagy közvetlenül hazai magánszemélyek tulajdonában van.

Többségében hazai magánszemélyek ellenőrzik azokat az uszodákat tulajdonló, működtető és építő cégeket, amelyek stratégiai fontosságú gazdálkodó szervezetté minősültek a pénteki kormányrendeletek alapján – írja a Világgazdaság. Van köztük egy olyan is, amelytől Liechtensteinbe vezet az út, és van – de nem jellemző - az önkormányzati tulajdonlás is.

Bőséggel akad köztük veszteséges, valamint olyan, amelynek a 2011-es pénzügyi adataira nem lelhetők fel az Opten cégtárában, illetve árbevétel nélkülil, sőt, negatív saját tőkés is. A lista legnagyobb árbevételű cége a nyereséges Zemplénkő Zrt., 4,4 milliárdos forgalmával, közvetve és közvetlenül néhány hazai magánszemélyé. A kiemelt cégek többségének évente néhány százmillió forint forgalma van

A Magyar Közlönyben szereplő lista elején álló ZED-TBM Kft-nek tavaly mindössze 58 ezer forintos árbevétele volt, ehhez képest 348 milliós az üzemi eredménye, a kötelezettsége viszont 2,8 milliárdot tett ki. Az Erste banknak zálogjoga van rá. A ZED-TBM egyik közvetlen tulajdonosa a Swietelsky Kft., a másik az Épker Zrt., amelyet Szeivolt István ellenőriz.

A szerencsések körébe bekerült, kétfős, szolnoki Attand Kft-nek tavaly nem volt árbevétele, csak kötelezettsége, mégpedig 621 millió forint. E cég Zentai Tamásé és Németh Ferenc Sándoré. Mussinger Róbert cége viszont, a B. M. Invest 103 milliós forintos árbevétel mellett kis nyereséget is termelt. Az FK-Raszter Sport-1 Kft. 2010-ben a cég 133 milliós árbevétel mellett 13 milliós veszteséget termelt. A miskolci cég közvetve öt hazai magánszemélyé.

A listán négy olyan tanuszoda is szerepel, amelynek a „vezetékneve” Kerex. Ezek, tucatnyi testvércégükkel együtt a tavaly árbevétel nélküli és kissé veszteséges, ibrányi Kerex Üzemeltető Kft. alá tartoznak, amely további áttételeken keresztül hat hazai magánszemélyé.

Stratégiailag kiemelt vállalat lett az Öko-Komplex Kft., is, amely bár tavaly 147 milliós árbevételt ért el és nyereséges is lett, de a saját tőkéje közel 21 milliós mínuszt mutatott. A cég többsége a Proton Ingatlanhasznosító Kft-é, amelyről nem találtunk tavalyi adatokat, s amelynek tavaly majdnem akkora vesztesége volt, mint árbevétele. A Proton többsége a liechtensteini Cascabella alapítványé.

További részleteket itt olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!