szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelképes, 1 eurós összegért visszavásárolta a francia Suez Environnement vállalatcsoporttól a helyi vízművet Pécs önkormányzata. A pénteki megállapodás értelmében a városnak a korábban követelt 10 milliárd forint helyett 3 milliárd forint kompenzációt kell fizetnie - jelentette be Páva Zsolt polgármester Budapesten tartott sajtótájékoztatóján nem sokkal az után, hogy aláírták a dokumentumot.

Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Pécsen járt és megállapodtak abban, hogy a kormány ezt az összeget biztosítja az önkormányzat számára - mondta a városvezető a sajtótájékoztató után. Páva Zsolt szerint ez azt jelenti, hogy a város még a közvetlen terhektől is megszabadul.

A megállapodás szerint az önkormányzatnak július 10-éig kell a kompenzációt kifizetnie. A polgármester arra is felhívta a figyelmet, sikerült elérniük azt is, hogy Pécsnek nem kell sem kártalanítást, sem kártérítést fizetnie a francia cégnek. Páva Zsolt szerint a franciákkal kötött megállapodással sikerült európai módon, békében pontot tenni az évek óta húzódó ügy végére. Jelezte azt is, a szerződés délután 4 óra óta nyilvános, és azt az önkormányzat honlapján is közzéteszik.

Páva felidézte, hogy még 2009 októberében kezdődött a vita a francia céggel, amikor az önkormányzat "birtokba lépett" a Pécsi Vízműnél, és megalakult az új szolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. Tájékoztatása szerint a pécsi vízművel együtt a város kezébe került a cég menedzsmentjoga is, továbbá megegyeztek abban is, hogy lezárják a folyamatban lévő jogi ügyeket.

Szerinte az önkormányzat a megállapodással jól járt, hiszen a 3 milliárd forintos kompenzálással szemben az elmúlt 3 és fél évben megtakarítottak a pécsi polgároknak 2,9 milliárd forintot, azaz ennyivel fizettek kevesebbet a szolgáltatásért. Hozzátette, ez idő alatt az új szolgáltatónak, a Tettye forrásháznak közel 500 millió forintos nyeresége volt.

A polgármester köszönetet mondott az ügy érintettjeinek és külön megköszönte a francia cégnek az együttműködését. Újságírói kérdésekre cáfolta azt a hírt, hogy a szerződést tíz évre titkosították volna. Jelezte ugyanakkor, hogy délelőtt - a Suez kérésére - a közgyűlés zárt ülésén tárgyaltak, illetve hoztak döntést, majd akkor arra kérték a képviselőket, hogy az aláírásig, azaz délután 4 óráig kezeljék bizalmasan az információkat.

A polgármester hozzátette, a megállapodás minden dokumentuma bárki számára megtekinthető és a város honlapjára is felkerül.

Páva Zsolt kérdésre cáfolta azt is, hogy korábban döntés született volna arról, hogy 1,3 milliárd forintot lehetne az ügyletre kifizetni. "Ez egy bedobott szám, ezt valaki kitalálta valamilyen fiktív alapon, (...) de ez semmiféle alappal nem rendelkezik, vélekedések voltak (...), a Suez 10 milliárdra perelt bennünket" - fogalmazott, és emlékeztetett arra is, hogy ő korábban azt mondta, legfeljebb 5 milliárd forint, ameddig a város el tud menni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!