szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ismeretlen tettes ellen tett feljelentést a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács hétfőn a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) adó- és költségvetési csalás feltételezett elkövetésének gyanújával, a One Euro Market Kft.-nél tapasztalt kereskedelmi gyakorlat miatt.

A One Euro Market Kft. budapesti és vidéki boltjaiban 145 forintért árulnak Szlovákiából származó 1,5 százalékos UHT tejet, és a cég akciós újságjának címlapján is szerepel. Emiatt tettek feljelentést a NAV-nál a tejesek, ugyanis a rendkívül alacsony ár Harcz Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója szerint felveti annak lehetőségét, hogy az előállítás vagy a kereskedelmi forgalmazás során valamely gazdasági szereplő nem fizette meg az általános forgalmi adót (áfa).

A nyers tej ára Magyarországon és Szlovákiában is gyakorlatilag azonos, 102-103 forint literenként. Így a One Euro Market Kft. üzleteiben literenként 145 forintért kapható UHT-tej fogyasztói ára irreálisan alacsony. A tej átadási ára ugyanis magasabb a fogyasztói árnál a Tej Terméktanács számításai szerint. 

A tejesek egyik demonstrációja az elmúlt időszakból
MTI / Sóki Tamás

Az elmúlt évben a magyar kiskereskedelmi forgalomban piacra került - tisztességesen, szakmailag helyesen, az adót megfizetve, élelmiszerbiztonságilag szabályosan készült - 1,5 százalékos zsírtartalmú (import vagy hazai) UHT-tejek fogyasztói ára jellemzően literenként 165-169 forint fölött kezdődött. Ez vonatkozik ugyanezen gyártó - máshol kapható - ugyanilyen márkájú tejtermékére is.

Az alapanyag (nyerstej) ár különbsége sem indokolja ezt a fogyasztói árat, mivel az EU Bizottság által közzétett hivatalos nyerstejárak sem különböznek Magyarországon és Szlovákiában. A tejek pedig gyakorlatilag teljesen azonos feldolgozói technológiával készülnek. A terméktanács, illetve tagvállalatainak saját felmérései alapján Szlovákiában ugyanezen tej, illetve más 1,5 százalékos zsírtartalmú UHT-tejek fogyasztói ára is jóval magasabb, mint a terméktanács bejelentésének tárgyát képező terméké - mondta az ügyvezető igazgató.Harcz Zoltán hozzátette: a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács azért tette a bejelentését az ügyben, mivel elkötelezett a magyar tejágazat fejlődése, a magyar tejpiaci szereplők eredményes működése, a tejtermelésből és tejfeldolgozásból élő valamennyi gazdálkodó, munkavállaló és a fogyasztók érdekeinek védelme iránt.

Támadásban a gazdák

A tejesek az elmúlt hetekben az áfacsalás elleni harcban komoly offenzívát indítottak. Három hete tejtermelők az ország három pontján is demonstráltak. Pécsen trágyát is borítottak egy kereskedőcég elé, Budaörsön és Nagytarcsán dobozos UHT-tejeket hajigáltak az úttestre és egy másik nagykereskedő cég területére. Azért voltak dühösek, mert a külföldi – jellemzően szlovák és cseh – importtejet jóval olcsóbban kínálják a magyar üzletek, mint az itthon előállított tejet, emögött pedig áfacsalást sejtenek a gazdák, és azt, hogy az állam a füle botját sem mozgatja.

Trágyát is borítottak az egyik kereskedőcég elé
MTI / Sóki Tamás

Miután két hét eltelt az akciókjuk után, és semmi nem változott, újabb sajtótájékoztatót trombitáltak össze, amelyen újfent belengették, folytatják az akciójukat, ha a magyar hatóságok tovább tétlenkednek. Be is mutattak egy videót, amelyen látható, ugyanaz a szlovák tej Szlovákiában durván 50-70 forinttal drágább, mint amit Magyarországon a boltok nagy része árul. Ez mással aligha magyarázható, mint azzal, hogy az itteni üzletek valamiért szemet hunynak afölött, hogy kirívóan olcsó, vélhetően áfacsalási láncon keresztülmenő tej kerül be hozzájuk. (Videó itt.)

Másnap az agrártárca azonnali ellenőrzést rendelt el, amely elvileg a tej eredetét hivatott kideríteni, ezzel azonban lényegében megakasztják az áfacsalásos, két ország közötti szállításokat. Két nap elég volt ahhoz, hogy 62 ezer liter tejet lefoglaljanak és további pár tízezer liternél átmeneti korlátozást vezettek be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!