szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Deloitte hálózatához tartozó Erdős és Társai Ügyvédi Iroda kihámozta a Munkaügyi Hivatal ellenőrzési tervéből, hogy melyik szektor cégei számíthatnak összehangolt, célzott munkaügyi ellenőrzésekre, amelyek során akár tízmilliós bírság is kiszabható.

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága tavaly év végén tette közzé a 2015-ös évre vonatkozó országos hatósági ellenőrzési tervét, ami alapján idén kiemelt figyelmet szentel a faipar, valamint az egészségügyi és mezőgazdasági ágazat vizsgálata. De nagyszámú munkaügyi ellenőrzésre számíthatnak a személy- és vagyonvédelem területén, valamint az építőiparban működő foglalkoztatók is.

„A tervek szerint idén március-áprilisban a munkaerő-kölcsönzés szabályainak vizsgálatára fókuszál majd a munkaügyi felügyelőség. A vállalkozásoknak célszerű fokozottan figyelniük a munkaerő-kölcsönzés keretében alkalmazott munkavállalók munkaszerződéseinek szokásostól eltérő tartalmi követelményeinek (pl.: kölcsönzési cél, kikölcsönzés időtartama, nyilvántartási szám megjelölése, továbbítás tilalma) szabályos rögzítésére a szerződésekben. Az ellenőrzések során ugyanis a hatóság kérheti a munkavállalónak a kölcsönbeadó által átadott, a kikölcsönzést megelőző írásos tájékoztató bemutatását, és vizsgálhatja annak tartalmát is (pl.: kikölcsönzés kezdete, a munkavégzés helye, munkarendje)” – mondja Dr. Szarvas Júlia, a Deloitte Legal hálózathoz tartozó ügyvédi iroda munkatársa.

A korábbi évek gyakorlatához hasonlóan a nyári időszakban idén is a foglalkoztatás alapvető szabályainak érvényesülését vizsgálja majd kiemelten a munkaügyi felügyelőség. Vagyis a munkaszerződés vagy bejelentés nélküli feketefoglalkoztatás, illetve a munkabérekre vonatkozó rendelkezések betartása lesz majd a hatóság célkeresztjében. Az ellenőrzési terv szerint 2015 októberében és novemberében a szabadságra vonatkozó előírások betartása kerül a munkaügyi ellenőrzések középpontjába. Itt különösen fontos a munkaadók részéről a szabadságigények bejelentésére és a szabadságok kiadásának közlésére vonatozó határnapok megtartása, a rendelkezésre álló éves szabadság megváltásával szembeni korlátozások megfelelő alkalmazása, illetve a szabadnapok esedékesség évét követő kiadásának pontos nyilvántartása is.

A munkaügyi felügyelők által feltárt rendellenességek bizonyos esetekben kötelezően bírsággal büntetendők, amelynek összege harmincezer forinttól tízmillió forintig terjedhet. A bírságok megelőzhetők egy szakszerűen végrehajtott munkaügyi átvilágítással, vagyis „önvizsgálattal”, amely nem csak az ellenőrzések előtt, hanem azokat követően is hasznos lehet, hiszen segít felkészülni az esetleges utóellenőrzésekre is.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!