szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Dreher-tulajdonos SABMiller sörvállalat elfogadta a világelső InBev vételi ajánlatát, az így létrejövő új konszern a globális sörpiac közel 30 százalékát tartaná kézben.

A belga-brazil Anheuser-Busch InBev (AB InBev), a világ legnagyobb söripari konszernje elvi megállapodásra jutott legnagyobb versenytársa, a második helyen álló SABMiller (SABM), a Dreher Sörgyárak anyavállalatának a megvásárlásáról. A belgiumi központú AB InBev kedden azt közölte, hogy részvényenként 44 fontra, összesen 67,9 milliárd fontra (104,2 milliárd dollár) emelte az ajánlatot a hétfői részvényenként 43,50 fontról. 

A konszern a múlt héten részvényenként 42,15 fontot kínált a londoni székhelyű SABM részvényeiért, miután korábbi két, 38 fontos, illetve 40 fontos ajánlatát a SABM nem fogadta el. Mindhárom esetben azt közölték, hogy az AB InBev ajánlata jelentősen alulértékeli a céget. Hétfőn az AB InBev egy újabb, 43,50 fontos ajánlatot tett, amit a SABM nem kommentált. Ezután látott napvilágot kedden a részvényenkénti 44 fontos ajánlat, amiről "elvi megállapodást kötött a két cég igazgatótanácsa". Az elvi megállapodás hírére a SABMiller árfolyama 9,1 százalékos pluszban indított kedden a londoni értéktőzsdén. 

Egy nürnbergi boltban fotózták le a két söróriás által forgalmazott termékeket, persze a teljesség igénye nélkül: az Inbevé a Corona, a Diebels, a Löwenbrau, a Franziskaner, a Hasseröder, a Beck és a Budweiser, míg a SABMilleré a Pilsner Urquell és a Tyskie. Drehert odakint vélhetően nem árulnak.
MTI/EPA/Daniel Karmann

Amennyiben az AB InBev nem kapja meg az illetékes hatóságtól az engedélyt, vagy pedig a részvényesei elutasítják az ügyletet, akkor a sörgyártónak 3 milliárd dollár vigaszdíjat kell fizetnie. 

Hírek szerint a SABM részvényeinek 41 százaléka erejéig hajlandó részben készpénzzel, részben saját részvényeivel fizetni. Ez adóoptimalizálási okokból feltehetőleg vonzó lehet az összesen 40,6 százalékot birtokló két főrészvényes, az amerikai Altria dohányipari konszern és a Santo Domingo család számára, az AB InBev-nek pedig megkönnyítené az ügylet finanszírozását. 

Elemzők szerint a tranzakció a globális söripari konszolidáció végjátéka lehet, miután a négy nagy, az AB InBev, a SABMiller, a Heineken és a Carlsberg már világméretekben lefedik a piacot, és a világ sörtermelésének több mint felét adják. Az új konszern a globális sörpiac közel 30 százalékát tartaná kézben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!