Légi irányítók, politikusok az élen, az anyák a sereghajtók a fizetési rangsorban

A légiforgalmi irányítók és a politikusok keresnek a legjobban, a nevelőszülők és a főállású anyák a legrosszabbul.

  • hvg.hu hvg.hu
Légi irányítók, politikusok az élen, az anyák a sereghajtók a fizetési rangsorban

A légiforgalmi irányítók, a politikusok, a brókerek és a kutatási-fejlesztési vezetők állnak a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatai alapján összerakott fizetési rangsor élén havi 0,87–1,77 millió forintos bruttó fizetéssel, ami négy-nyolcszorosa a közel 260 ezer forintos bruttó átlagfizetésnek – írja a vs.hu.

A közfoglalkoztatottak adatai nélkül számolt 2015-ös végeredmény szerint a légiforgalmi irányítók kerestek tavaly a legjobban, bruttó átlagkeresetük megközelítette az 1,8 millió forintot, ami nettóban – a kedvezmények (például családi pótlék) nélkül – 1,164 millió forint.

A második helyet a politikusok szerezték meg, a hivatalos megnevezés szerint a törvényhozók, miniszterek, államtitkárok: a bruttó havi átlagkeresetük 1,24 millió forintot tett ki, ez nettóban egyébként – szintén a kedvezmények nélkül – 811 ezer forint/hó.

A harmadik helyre kerültek a brókerek (hivatalos besorolás szerint: tőzsde- és pénzügyi ügynökök, brókerek), akik 962 ezer forint bruttót kaptak tavaly minden hónapban, ez pedig 630 ezer forintot jelentett nekik tisztán. Az informatikai cégek vezetői 866 ezer forintos bruttóval szerezték meg a negyedik helyet, az ötödikek pedig a vállalatok vezető stratégái lettek 818 ezres bruttóval.

A legrosszabbul a főállású anyák keresnek, és a hivatásos nevelőszülők, az ilyen néven említett foglalkozás tavaly havonta bruttóban 94,6 ezer forintot jelentett.

A második legalacsonyabb fizetést a konyhai kisegítők kapták tavaly, a bruttó fizetésük havonta 119,5 ezer forint volt. Náluk alig valamivel többet, 120 100 forintot kaptak havonta az üvegezők, akiknek a harmadik legrosszabb fizetésük van a hivatalos statisztika alapján.

Akik a „Textilműves, hímző, csipkeverő” kategóriába tartoztak, havonta 120 300 forintot kaptak, a kerékpárjavítással foglalkozók keresete pedig 122,4 ezer forint volt, ami az ötödik legalacsonyabb fizetés volt az országban.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek