szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világjárványok és a kórházi fertőzések megelőzésére is egyedülálló megoldást hozhat a debreceni Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) keretében megalakuló, sejtvonalalapú biotechnológiai oltóanyaggyártó kísérleti üzem - jelentették be a projekt nyitókonferenciáján.

A Debreceni Egyetem (DE) a Richter Nyrt. gyógyszergyártó és az oltóanyaggyártó Fluart Kft. közös projektje keretében hozzák létre Közép-Európa első  sejtvonalalapú biotechnológiai oltóanyaggyártó üzemét - közölte Szilvássy Zoltán, a DE rektora.

A négy évig tartó projekt során kisszériás kísérleti vakcinagyártás folyik majd az üzemben, amely a folyamatos klinikai vizsgálatokat követő törzskönyvezés után megalapozhatja a tervezett nemzeti oltóanyaggyár építését Debrecenben.

A rektor megjegyezte, hogy ezzel Magyarországon állíthatják majd elő többek között az influenza elleni, biológiai eredetű vakcinákat. Ezek többféle influenza vírus ellen biztosítanak védelmet, akár tíz éven keresztül.

Az ilyen típusú vakcinák amolyan gyorshadtestként hatékonyan vethetők majd be az összetett kórházi fertőzésekkel szemben is.    

Az oltóanyag biotechnológiai félüzem, azaz a kísérleti üzem az egyetemi ipari parkban épül fel, és jó példája lesz annak, hogy Debrecenben kialakult "az egyetem és a gyógyszeripar munkakultúrája" - közölte Szilvássy Zoltán.

Bács Zoltán, a DE kancellárja azt mondta, hogy a Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központot nyolcmilliárd forintból hozzák létre, amelyhez a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében csaknem hatmilliárd forint pályázati forrást nyertek el. 

Ennek egyik elemeként valósul meg az oltóanyag-gyártó kísérleti üzem 2018 végére, a kisszériás vakcinagyártás a tervek szerint 2019-ben indul - fűzte hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!