szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mészáros Lőrinc bizalmasának közbelépésével születhetett csak egyezség a kecskeméti Malom és hat Skála-üzletház tulajdonosainak vitájában. A húszmilliárdos vagyontömegen osztozni kell.

13-14 milliárd forintnyi jelzálogjog bejegyzését kezdeményezte a Takarékbank a kecskeméti Malom Bevásárlóközpont tulajdoni lapjára – olvasható az e heti HVG-ben. Hasonló nagyságrendű teher jelent meg hat Skála-üzletházon is. Az ingatlanokat eddig a CIB Bank 70 millió eurónyi devizahitele sújtotta. A követeléshegyet a HVG információi szerint 60 százalék körüli áron vette meg a Takarékbank a CIB-től.

Ki kell fizetni a Minerva Bizalmi Vagyonkezelőt is, amely idén lett kisebbségi tulajdonosa a Malmot, illetve a Skálákat birtokló cégeknek. A minap derült ki, hogy a Minerva kezeli bizalmasan az állami közbeszerzéseken izmosodó, az elmúlt fél évtizedben több mint 30 milliárd forintos nyereségre szert tevő, tiszakécskei Duna Aszfalt vagyonát. Ha ezt a vagyont befektetik – mint például most –, arról a nyilvános iratokban nem látható, hogy ki a valós tulajdonosa. A Duna Aszfalt képviselője Mészáros Lőrinc bizalmasa, Szijj László, aki – súgták meg a HVG-nek – aktív részese volt a Takarékbankkal kötött megállapodásnak. Ő garantálta, hogy a két adós ingatlancégben „béke lesz”.

A tulajdonosok ugyanis nagyon összevesztek: Somogyi és a Minerva által megvásárolt kisebbségi üzletrészek felett eddig rendelkező Fekete István Csaba kecskeméti ügyvéd között az elmúlt években annyira elmérgesedett a viszony, hogy veszélybe került a cégek működtetése.

„Normális, üzleti egyezséget kötünk” – tiltakozott Somogyi a felvetés ellen, hogy Szijj erőből tenné rá a kezét az ingatlanokra. Az egyezség lényege, hogy miután mindenkit kifizetett, Somogyi a megmaradt Skálák egyedüli tulajdonosa lesz.

„Mészáros és emberei mandátuma nem arra szól, hogy erőszakkal elvegyék, ami kell nekik. Tárgyalnak, alkusznak, aki együttműködik velük, azt élni hagyják. Jelen esetben tényleg nem az ingatlanokra utaznak, hanem egyfajta kockázati tőkések, akik befektettek, és nyereséggel akarnak kiszállni” – magyarázta a HVG-nek egy ingatlanvállalkozó.

Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.

HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!