szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számtalan esetben fordul elő, hogy a szerződni kívánó felek nem tudnak különbséget tenni a foglaló és az előleg között, ami akár súlyos károkat is okozhat nekik.

Egyáltalán nem mindegy, hogy egy szerződésben előlegről vagy foglalóról állapodnak meg a felek – mutatta be az Adózóna. Ha a szerződés teljesül, a foglaló vagy előleg címén átadott összeget bele kell számolni a vételárba. Az előleg és a foglaló között az ügylet meghiúsulása esetén van meghatározó különbség.

Az előleg a szerződés meghiúsulása esetén is visszajár a vevőnek, így nincs biztosítéki, szankciós jellege, inkább egy jelképes értékű előre fizetés. A foglaló kizárólag akkor jár vissza, ha a szerződés teljesítése olyan okból hiúsul meg, amelyért egyik fél sem felelős (például egy természeti katasztrófa kárt okozott az ingatlanban), vagy mindkét fél felelős.

Az előleg összegének megállapítása teljes mértékben a felekre van bízva, jogilag nincs korlátozva a mértéke. A foglaló összege is alapvetően a felek megállapodásától függ, a gyakorlatban leginkább a szerződési érték 10 százalékának megfelelő foglalót szoktak alkalmazni.

Érdekesség, hogy az előleget – a foglalóval szemben – a hatályos polgári törvénykönyvünk nem is szabályozza.

További részleteket az Adózónán olvashatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!