Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Az alapanyagok jó része Kínából vagy más ázsiai országokból érkezik, ez most visszaüthet.
Globális gyógyszerhiány fenyeget – erre hívták fel a figyelmet kilenc európai kórházszövetség vezetői, írja a párizsi Le Monde. A hiány összefügg a világjárvánnyal: Franciaországban például a húszszorosára emelkedett az antibiotikumok fogyasztása a válság kitörése óta. De nemcsak ebből várható hiány, hanem azokból a gyógyszerekből is, melyek létfontosságúak a Covid-19 betegei számára.
A francia egészségügyi miniszter ugyan a France Inter rádiónak arról beszélt, minden rendben volt a járvány előtt a gyógyszerpiacon, de a valóságban korántsem ez a helyzet. A gyógyszerek és azok alapanyagai ugyanis jórészt Kínából és Indiából érkeztek.
A globalizáció során a nagy európai és amerikai gyógyszergyárak termelésük jórészét áttelepítették Kínába és más ázsiai országokba. Az alapanyagok jelentős része is onnan érkezik. Márpedig a nemzeti önzés Kínában éppúgy jelen van, mint másutt. Peking csak úgy ad ki exportengedélyeket, ha a hazai piac ellátását megoldották. Ráadásul a karantén ezen a téren is visszavetette a termelést.
Mit tehet az Európai Unió?
Március 10-én különleges munkacsoport alakult, amelynek célja, hogy megvizsgálja a gyógyszerpiac helyzetét és megpróbálja orvosolni a hiányt. Ez az Európai Gyógyszerügynökségen (EMA) belül alakult meg, tagjai az Európai Bizottság, illetve a tagállamok szakértői. Egyelőre ők is csak keresik a választ arra, hogy mit lehetne tenni a várható gyógyszerhiány elkerülésére?
Az importfüggéssel tisztában vannak az európai vezetők is, akik tárgyalásokat kezdeményeztek Kínával a globális gyógyszerhiány elkerülésére. Erről a francia miniszterelnök, Edouard Philippe ezt mondta: remény van rá, hogy Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Nagy-Britannia és az USA meg tud állapodni Kínával és a többi szállító országgal arról, hogy ott fokozzák a tömegtermelését azoknak a gyógyszereknek, melyekre nekünk szükségünk van.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Az még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.
14 kilót fogyott a német aktivista.
Fedinec Csilla szerint enyhíthető lett volna a feszültség a kárpátaljai magyar férfi halála ügyében, ha értelmes párbeszéd indul Ukrajnával.