szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rázúdult a szegedi kofák dühe a polgármesterre, mert a múlt hétvégére bezáratta a piacot. Többen csak péntek hajnalban szembesültek azzal, hogy nem pakolhatják ki az árut. Most ebben engedett a szegedi polgármester, de a többi húsvéti szigorítás ismét életbe lép.

Engedett Botka László a húsvétra bevezetett szigorításokból. A most következő hétvégén nem zárják le a piacot, de egyszerre legfeljebb 500 ember tartózkodhat odabenn. Korlátozott ideig a boltok is nyitva maradhatnak, de a polgármester arra szólította fel az üzlettulajdonosokat, hogy biztosítsák, ne legyen náluk tömeg.

Sétálni továbbra is maximum egy órát lehet.

Húsvétkor a kereskedők dühe zúdult a polgármesterre, mert csütörtökön késő délután jelentette be, hogy nem nyithat ki az önkormányzati fenntartású piac. Így másnap reggel sok árus csak a helyszínen szembesült azzal, hogy pakolhatja vissza az árut. Aztán mégis megoldották a kereskedők, hogy ne maradjon a nyakukon a portékájuk: vagy más üzleteikben tették ki, vagy azonnal házhoz szállítást vállaltak. Az értékesítés lánc kialakításához még online felülettel is támogatást adott Letoha Tamás, akinek a nevét teljesen más területről ismerjük: a szegedi orvos működött közre az egyik SMA-s beteg gyerek kezelésében.

Most Botka László úgy döntött, hogy nem húzzák le teljesen a rolót a termelői piacon, pedig sok kisebb, vidéki piac már rég bezárt.

Az agrárminiszter már hetek óta azzal kampányol, hogy a polgármesterek nyissák ki a helyi termelői piacokat. Nagy István egyfelől azzal érvelt, hogy a helyi gazdálkodóknak lehetőséget kell adni, hogy a portékáikat el tudják adni, de azt is mondta, hogy a szabad levegőn működő nyitott terű piacokon kevésbé terjedhet a vírus. Müller Cecília országos tiszti főorvos viszont több tájékoztatón is azt hangsúlyozta, hogy a lehetőségek szerint inkább csomagolt terméket vásároljon mindenki, mivel a kimért zöldséget, gyümölcsöt nagyobb eséllyel érintik meg többen, így azokon is terjedhet a koronavírus.

Az egyik zöldség-gyümölcs szakmai szervezet képviselője egy más irányú beszélgetésben mégis azt hangsúlyozta, hogy a multikhoz beszállított zöldáru jóval biztonságosabb, mivel az áruházláncok élelmiszerbiztonsági követelményei nagyon szigorúak, képesek teljesen váratlanul személyes ellenőrzéseket is végezni a gazdaságokban, szigorúan mérik a termékek károsanyag-tartalmát. Ledó Ferenc is kiemelte, hogy a csomagolt termékek higiénikusabban kezelhetők, mint a kilóra árusított zöldségek és gyümölcsök. Müller Cecília egy megyei lap kérdésére válaszolva pedig arról beszélt, hogy mossuk meg a háztól, vagy a piacon vásárolt tojást hipóval. A multiknál kapható tojásról azt mondta, hogy azok csak olyan eljárások után kerülhetnek ott forgalomba, amelyek során kisebb az esélye a fertőzésnek. Igaz, ez utóbbit nem a koronavírussal összefüggésben jegyezte már meg.

Mindkettő mellett és ellene is vannak érvek, de az biztos, hogy a piacokon kevésbé betarthatók azok a szabályok, amelyeket a multik már sorra bevezettek: limitált létszám az üzletekben, a vásárlók egymástól két méterre tartózkodhatnak. Ezért is döntött úgy már korábban sok kisebb település, hogy az agrárminiszter ajánlása ellenére sem nyitja ki a helyi piacot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Szeged most tényleg bezár

Az élelmiszer- és dohányboltokon, patikákon kívül mindenütt le kell húzni a rolót hétfőig.