szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nébihnél kell áprilistól bejelentkezniük azoknak, akik kisállat-kereskedelmet vagy szaporítást végeznek. Azzal magyarázzák az új szabályt, hogy túl sok törzskönyv nélküli, gyakran állatkínzásnak számító körülmények között tartott kölyökkutyát adnak el Magyarországról külföldre.

Az állatkínzó kutyaszaporítók elleni harcot segítené egy új kormányrendelet, amely április 1-jétől lesz hatályos – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

A kisállat-kereskedelemmel foglalkozóknak és kutyaszaporítóknak eddig nem kellett bejelenteniük a tevékenységüket a hatóságnak. Áprilistól azonban az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerben (FELIR) a kedvtelésből tartott állatokkal történő kereskedés is azonosítóköteles tevékenységgé válik, FELIR-azonosítószámot kell szerezni, és a helyileg illetékes élelmiszerlánc-felügyeleti szervnél be kell jelentkezniük az ezzel foglalkozóknak.

A FELIR ügyintézési linkje ide kattintva érhető el.

Magyarországról több tízezer kutyát adnak el az Európai Unió tagállamaiba évente – írta a Nébih. Ezek nagy része fél évnél fiatalabb kutya, amelyek a kutyaszaporítóktól törzskönyv nélkül kerülnek a kisállatpiacra. Ráadásul az EU más országaiból érkező visszajelzések alapján a Magyarországról származó kutyakölyköket sok esetben illegálisan és túl fiatalon szállítják.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!