szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aláírásokat is gyűjtöttek a szegediek, hogy az önkormányzat ne váltsa le az évtizedek óta ismert kulturális szakembert vezetői posztjáról. A szakemberek a messziről jött pályázó végzettségét, a helyi Fidesz a pályázat törvényességét firtatja. A civilek végül meghátráltak, nehogy politikai balhé kerekedjen az ügyből.

Még decemberben döntött a közgyűlés, hogy egy dunántúli jelentkezőre cserélik le a szegedi kulturális életben évtizedek óta dolgozó Orbán Hédit, aki a Szent-Györgyi Albert Agórát vezette. A szegedi művelődési házak összevonásáról még korábban döntött a szegedi városvezetés, ezek egyike az Orbán Hédi vezette Szent-Györgyi Albert Agóra is, ahol elsősorban gyermekprogramokat szerveztek. Utóbb az összevont intézmények vezetői posztjára írt ki pályázatot a város, erre a feladatra nyújtott be pályázatot az Agóra igazgatója és a Siklósi Vár Nonprofit Kft. vezetője, végül a baloldali többségű közgyűlés ez utóbbit szavazta meg a decemberi közgyűlésen.

A döntés után napokon belül aláírásgyűjtés indult, amit eddig 1145-en írtak alá, közülük többen is hangsúlyozták, hogy nem politikai megfontolásból ellenzik az egyébként jóval korábban SZDSZ színekben politizáló siklósi pályázót, aki jelenleg Siklós fideszes polgármesterének a tanácsadójaként dolgozik. A Szegeden az ellenzékben levő Fidesz (ők a pályázó politikai múltját is firtatták a decemberi közgyűlésen) is rendkívüli közgyűlést hívott össze péntekre az ügy tisztázása végett. A rendkívüli ülésen a baloldali képviselők meg sem jelentek, így a Fidesz-frakció az érdeklődő civilek részvételével zavarta le az ülést, és nem is jutottak semmire.

Még decemberben a magyarnarancs.hu írt a szegedi ügyről részletesen, a lap azt is ismerteti, hogy nem pusztán szimpátia miatt tiltakoznak a kulturális szakemberek és a Fidesz. A pályázatot még decemberben bíráló bizottság ugyanis szokásosan egy külső, független szakértőt is felkért, aki nem támogatta a siklósi jelentkezőt, ugyanis a végzettsége nem felel meg a törvényben leírtaknak. A decemberi közgyűlésen erről is vitatkoztak a képviselők, itt a jegyző a kiválasztott pályázat törvényessége mellett foglalt állást.

A pénteki rendkívüli közgyűlésen a Fidesz-frakció azt is kifogásolta, hogy amint az kiderült, a pályázat benyújtásának határideje után a pályázó visszavonta a jelentkezését, majd szintén a határidő lejárta után visszavonta a visszavonást, de a jobboldali képviselők szerint ez minden jogszerűséggel szembemegy, ugyanis határidő után már aligha lehet érvényesnek tekinteni egy pályázatot. Az pedig a szegedi jegyző pénteki rendkívüli ülésére készült állásfoglalásból derül ki, hogy a siklósi pályázó azért vonta vissza a pályázatát még november végén, mert koronavírusos lett, és úgy vélte, hogy a meghallgatás kitűzött időpontján nem tud részt venni. Miután közölte vele a hivatal, hogy a betegség miatt nem jogvesztő a pályázat, visszavonta a visszavonást. A jegyző szerint az előbbiek miatt érvényes a pályázat lebonyolítása. Tápai Péter, a Fidesz-frakció vezetője azt mondta a hvg.hu-nak, aki továbbra is kitart amellett, hogy a pályázatot jogsértő módon bonyolították le, hogy addig próbálkoznak, amíg el nem érik, hogy a városvezetés új pályázatot írjon ki, és azt törvényesen bonyolítsa le.

A Közművelődési és Közgyűjteményi Dolgozók Szakszervezetének szegedi képviselője és szegedi kulturális szakemberek már a művelődési házak összevonása ellen is tiltakoztak, szerintük az szakmailag nem indokolt. Kiss Ernő most az évtizedes szakmai múlttal rendelkező Orbán Hédi mellett is kiállt. A szegedi kulturális szakemberek korábban demonstrációt, később péntek estére flashmobot is hirdettek, majd mindegyiket visszavonták. Többen ezt azzal magyarázták, hogy a kiállással politikai lavinát indítanának el, illetve éppen a védendő szakembert lehetetlenítenék el. A politikai balhét elkerülendő abban maradtak az évtizedes tapasztalattal rendelkező szakembert támogatók, hogy február 15-ig valamilyen kis ajándékkal lepjék meg őt.

A magyarnarancs.hu decemberben megkereste az érintett siklósi pályázót is, Balázs Csaba az újságírónak még azt is belengette, hogy a támadások miatt esetleg vissza is lépne, mivel szerinte neki és családjának nem létszükséglet a szegedi munka. A lap most is elérte a siklósi pályázót, aki annyit mondott az újságírónak, hogy időben fogja közölni döntését az önkormányzattal, és a nyilvánossággal is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!