szerző:
Tetszett a cikk?

Nem mindennapi üzleti modellt épített ki Alex Jones: az amerikai szélsőjobboldal sztárja rájött arra, hogy az összeesküvés-elméletek hívőinek nem csak azt tudja beadni, hogy Barack Obama az al-Kaida tagja, hanem azt is, hogy kapható az agyműködést és a potenciát egyaránt megdobó tabletta, így aztán évi több tízmillió dollár bevételt ért el, miközben azt hirdette magáról, hogy a szólásszabadság elleni támadások áldozata. Nemrég bíróság mondta ki, hogy hazudott, ám most újból hazugságba menekülhet.

Aki beveszi a szélsőjobboldali összeesküvés-elméleteket, annak bármit el lehet adni – egy mondatban összefoglalva ez volt az üzleti terv, amely dollárban mérve is százmilliós nagyságrendű vagyont hozott össze Alex Jonesnak. Az amerikai szélsőjobb ikonikus alakja most azonban bajban van: hétfőn három cége is csődvédelmet kért, és úgy tűnik, ráomolhatnak a becsületsértési perei.

Jones az elmúlt három évtizedben összeesküvés-elméletek százait terjesztette, de amíg a politikusokat vádolta, ők inkább csak legyintettek. Amikor viszont 2012-ben a connecticuti Newtown Sandy Hook általános iskolában egy férfi húsz kisgyereket és hat felnőttet agyonlőtt, ő pedig előállt azzal, hogy ez az egész csak egy kormányzati összeesküvés volt, hogy a fegyverviselés szabályait szigoríthassák, a túlélők és az áldozatok szülei pedig betanult szerepet játszottak, az már sok volt. A szülők sorra indították meg a pereket ellene. Hogy pontosan mennyit bukhat, az még nyitott kérdés, mindenesetre korábban 13 embernek 120–120 ezer dollárt ajánlott fel, a peren kívüli egyezség fejében, ők azonban azt visszautasították.

Newtown egyik általános iskolojában 2012 decemberében történt a 26 emberéletet követelő lövöldözés
AFP / Don Emmert

De most hiába tűnik olyannak a helyzet, mint ha olyan ritka alkalmat látnák, amikor a hazugságoknak valóban következményük van, Jones részéről a mostani lépés előre menekülést jelent. Az amerikai törvények szerint ha csődvédelem alatt van egy cég, akkor folytathatja a működését és tárgyalhat az adósságrendezésről, beleértve azt is, ha kártérítést kell fizetnie a per után.

Így épült fel a birodalom

Jones még kora huszonévesen, az 1990-es évtized közepén tűnt fel egy austini rádióban, valószínűleg annyi segítséggel, hogy az apja volt a rádió igazgatójának fogorvosa. Már itt vadabbnál vadabb elméleteket kezdett el terjeszteni arról, hogy a kormány miként támad a saját népére, eközben pedig az apja pénzéből pontosan ugyanilyen hiteltelen „dokumentumfilmeket” készített.

Alex Jones: az Infowars ökle

Alex Jones: az Infowars ökle Hol húzódik a határ a gyűlöletbeszéd és a szólásszabadság között? Ezen a kérdésen vitatkoznak sokan azóta, hogy a Facebook, a YouTube, a Twitter, az Apple és a Spotify egymás után tiltotta le a 44 éves Alex Jones videóit és podcastját.

1999-ben kirúgták, ő viszont nagyon jó ütemérzékkel felismerte, hogy az internetben hatalmas lehetőségek vannak, így elindította az Infowars műsorát, amelyet hamarosan több tucat helyi rádió vett át. Jóslatok tömegeit mondta itt például arról, hogy milyen állami terrorakciók várhatók. Ezek közül természetesen a besültekre nem emlékszik senki, azzal viszont óriási hírnevet csinált magának az erre fogékonyak között, hogy

2001 júliusában azt mondta: az amerikai kormány meg fogja támadni a World Trade Centert, hogy aztán Oszama bin-Ladent kikiáltsák bűnbaknak.

Persze mindig is rengeteg olyan ember volt, akik minden alap nélküli sületlenségeket beszélve próbáltak hírnevet szerezni, az ügyesebbek közülük kaptak némi ismertséget is, néhányan komolyabb médiakarrierig vitték, volt, aki eljutott az amerikai elnökségig is, Jones azonban a 2010-es évtized elején egészen más utat választott, mint a többiek. A nagy ötlete az volt, hogy ha már felépített magának egy lelkes hallgatói kört, akik nem bíznak meg a mainstream médiában, benne viszont igen, akkor ráveheti őket arra is, hogy tőle vásároljanak – és miután első körben csak az Infowars logójával ellátott termékeket adott el, kiderült, hogy gyakorlatilag bármit rá tud sózni a hallgatósága egy részére. De tényleg bármit: a HuffPost nemrég perelte ki, hogy 2015 szeptembere és 2018 decembere között 165 millió dollárt értek el a cégcsoport bevételei, olyasmi termékekből, mint például magyarra fordított nevén az

  • Infowars Life Szuper Férfi Vitalitás,
  • Infowars Life Agyerő Plusz,
  • Infowars Life Májvédő,
  • Infowars Life Tüdőtisztító Plusz,
  • Infowars Life Ezüstkolloid, amely a reklámja szerint megvéd az összes vírus ellen,
  • Infowars Life Túlélőpajzs, egy folyadék, amely segít túlélni, ha a kormány megtámadja a népet,

ami így együtt azért elég pontos képet ad a cégbirodalom célcsoportjáról is. Hogy mekkora üzlet van mindebben, azt jól mutatja, hogy a három és negyed év alatt 165 millió dollár bevétel az után jött össze, hogy az évtized elején az Infowars-logós termékek eladásából és reklámidő értékesítéséből még csak évi tízmillió dollár körüli bevétel érkezett.

AFP / ERIC BARADAT

Emellett persze pénzt is gyűjt a rajongóitól arra hivatkozva, hogy a sajtószabadság ellenségei el akarják őt hallgattatni. Például azért, mert a folyamatos gyűlölködést és a hazugságok sorozatát megelégelve a Facebook, az Apple, a Youtube, a Twitter és a Spotify is letiltotta. De az Amazonon még ez után is nyugodtan árulhatta a termékeit.

Ha pedig ez nem lett volna elég, megérkezett a koronavírus.

Jones jól érzett rá, hogy a nagy üzlet nem azokban van, akik szerint a vírus nem létezik, hanem azokban, akik azt elfogadják, hogy a vírus valódi, ezenkívül viszont azt gondolják, hogy az orvosok mindenben hazudnak. Már 2020 márciusában, nem sokkal az után, hogy a járvány megérkezett az Egyesült Államokba, arra kötelezte New York állam ügyészsége, hogy azonnal fejezze be az olyan termékek árusítását, mint például a koronavírus elleni fogkrém, kenőcs vagy ételkiegészítő, egy hónappal később pedig az amerikai gyógyszerfelügyelet nyomására kellett leállítani az ilyen szerek forgalmazását.

Ő nem is úgy gondolta

A büntetéseket mindeddig elkerülte a cégcsoport, amikor az egészségügyi termékekről volt szó, azzal az egyszerű stratégiával, hogy az utolsó pillanatokban visszavontak egy-egy készítményt, majd tessék-lássék bocsánatot kértek, és azt mondták, ők nem állították sosem, hogy gyógyszereket forgalmaznak, csak az egészséges életmódra váltást segítik elő, addigra viszont már elég komoly bevételük volt az eladásokból.

Alex Jones (C) amerikai szélsőjobboldali rádióműsorvezető csatlakozik Donald Trump amerikai elnök támogatóihoz, akik a 2020-as választások elleni tiltakozásul tüntetnek Washingtonban
AFP / OLIVIER DOULIERY

Ugyanilyen jól kiszámítható a stratégia akkor, amikor valamilyen politikai összeesküvés-elmélet miatt fenyegeti a cégeket a felelősségre vonás: Jones a végsőkig tagadja, hogy bármiben tévedne, a szólásszabadság elleni harc áldozatának mutatja magát, majd amikor már jogilag nem lehet hova továbblépni, csendben bocsánatot kér, esetleg felajánl némi kártérítést peren kívüli egyezségben. Ezt tette akkor, amikor a legendás pizzagate-ben azt hirdette, hogy Hillary Clinton kampányfőnöke pedofil hálózatot működtetett egy pizzériában, vagy épp amikor arról volt meggyőződve, hogy egy joghurtgyár illegális migráns alkalmazottjai nőket erőszakolva terjesztik a tbc-t Idahóban.

Hasonló stratégiával próbálta menteni magát a Sandy Hook-lövöldözés után is: most már arra hivatkozva ajánlott fel peren kívüli egyezséget, hogy nem akart senkit sem megbántani, amikor azt mondta, elég filmet látott ahhoz, hogy tudja, a támadás utáni videón csak színészek játszottak zöld háttér előtt. A különbség az, hogy ezúttal a felháborodott szülők nem mentek bele az egyezségbe. Ebben része lehetett annak is, hogy ugyan Jones később elismerte: valóban megtörténhetett a lövöldözés, hívei sem szálltak le a túlélőkről: keresetében több család is említette azt, hogy halálos fenyegetéseket kaptak. A családok emiatt egymillió dolláros kártérítést követeltek.

A beadvány alapján az InfoWars és a cégcsoport tagjai jelenleg mindössze 50 ezer dollárnyi vagyonnal rendelkeznek, ezzel szemben 1–10 millió dollár közötti teher van rajta - állításuk szerint csak a perek 10 millió dollárt emésztettek fel.

Azt, hogy ehhez képest mennyit kellene megfizetnie Jonesnak, még nem világos, erről egy jövő héten kezdődő tárgyalássorozaton születhet döntés – ebből a szempontból nem volt véletlen a bejelentés időzítése. Az mindenesetre nyilvánvaló, hogy fizetnie kell. A connecticuti és a texasi bíróságok ugyanis tavaly több ügyben mondták ki a felelősségét a Sandy Hook-i lövöldözés tagadásában. Az egyik ítélet indoklásában például szerepelt, hogy Jones nem tudott bizonyítékot szolgáltatni állításai alátámasztására. Most először legalább kérte tőle valaki.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!