szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alapanyagárak 2022-ben 40-60 százalékkal emelkedtek, a szállítási költségek 500 százalékkal.

Uniós szinten is gyógyszerhiány léphet fel, amennyiben nem történnek reformok. A legsürgetőbb teendők a gyógyszer-finanszírozás körül mutatkoznak, az egész rendszernek sürgős ráncfelvarráson kell átesnie – hangsúlyozta az Indexnek Greskovits Dávid, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke.

Horváth Szabolcs
Az energiárak elszabadulása a gyógyszeripart is érzékenyen érinti, mert a termelési és logisztikai költségeik nagymértékben függnek az energiaáraktól – mondta az elnök, de van más is, sorolta:

Az alapanyagárak 2022-ben 40-60 százalékkal emelkedtek, a szállítási költségek 500 százalékkal, és ehhez még hozzáadódik a gyenge forintárfolyam, illetve a magas infláció”.

A gyógyszerhiány fő előidézői a gyógyszer-finanszírozás körüli kérdések lehetnek, és erről Greskovits azt mondta, az alacsony ár kizárólagos preferálása nem segíti a hazai gyártást. Hozzátette:

Sok gyártó döntött úgy, hogy racionalizálja a munkafolyamatait, és Ázsiából oldja meg a hatóanyag-beszerzést. A Covid-időszak rámutatott arra, hogy ez bizony veszélyes, és szükséges megerősíteni az európai, így a magyarországi gyártást is”.

A szakember ugyanakkor igyekezett hűteni is a kedélyeket. „Jelenleg a hatóság által közzétett gyógyszerlistán elsősorban nem vényköteles készítmények, illetve generikus gyógyszerek találhatók. Utóbbiak helyettesítői megtalálhatóak a patikák polcain, vagyis a betegek tudják tartani a számukra előírt terápiát” – vázolta.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!