Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Szerintük gyanúsítgatás helyett komoly és felelős párbeszéd kellene.
Hosszú közleményben válaszolt szerdán a Gazdasági Versenyhivatal élelmiszerüzleti ár-razziáira a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ). Röviden az a lényege, hogy az áremelések mögött nem nyerészkedés áll, hanem az, hogy a boltok csak így tudják a felszínen tartani magukat.
A dolog előzménye, hogy február 8-án razziába kezdett az élelmiszerüzletekben a GVH, hogy „megtalálja az áremelkedések okát." A gyorsított ágazati vizsgálatokról Gulyás Gergely kedden azt mondta, a gyorsított ágazati vizsgálatok sora „professzionális, minden befolyásolástól mentesen zajlik”. Rigó Csaba Balázs GVH-elnök szerint már a határozott fellépésüknek is van visszatartó ereje, önmagában ezzel is képesek a lakosságra nehezedő inflációt mérsékelni. Az árstopos razziák közvetlen előzménye az volt, hogy a hazai élelmiszergazdaság gyakorlatilag minden fontos szereplője, még a kormányhoz hűek is közös nyilatkozatban kérték az ársapkák kivezetését.
Gulyás Gergely: Nagyobb az árstopok előnye, mint a hátránya
A Miniszterelnökséget vezető miniszter elment a GVH-hoz, és megállapította, hogy nem ők a hibásak.
A VOSZ azt írja, hogy a hazai cégek jövedelmezősége valószínűleg nem nőtt jobban sem a korábbi időszakokhoz képest, sem az európai átlagos értékekkel összehasonlítva, sőt sok esetben ezek alatt maradhatott. A Központi Statisztikai Hivatal szerint ugyan itthon a bruttó működési eredménye és vegyes jövedelme (BME) közel 34 százalékot emelkedett 2021 azonos időszakához képest, ami duplája az EU átlagnak és a legmagasabb az európai közösségben, de ez nem veszi számba az adózást, értékcsökkenést, amortizációt, szóval nem ad teljes képet a cégek állapotáról.
A nehézségek:
A VOSZ megjegyzi, hogy segítséget jelentett, de nem tudta ellensúlyozni a nehézségeket a kormányzat 8 milliárdos támogatási programja. Mindezek eredményeként 2022-ben több ezer bolt bezárás indult el, vagy zárult le.
A VOSZ szerint az élelmiszerboltok azért emelnek árat, hogy tartalékot képezzenek, mert a kockázatos nemzetközi folyamatok miatt bármikor további elvonásokra kényszerülhet a kormány. A közlemény ennél még sokkal több részletbe belemegy, akit érdekel, itt elolvashatja.
Ezzel zárul:
„A magyar infláció egészségtelenül magas, ezért közös munkával, összehangolt cselekvéssel minél előbb a fenntartható szintre kell csökkenteni. Az infláció elleni fellépésnek semmiképpen nem lehet eszköze az értékteremtő és az elosztható jövedelmeket létrehozó, a társadalmi költségeket finanszírozó, az embereknek munkát biztosító vállalkozások nehéz helyzetbe hozása, gyanúsítása, sokkal inkább a komoly és felelős szakmai párbeszéd!"
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.