szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Sok hirdető szakított a Twitter-utód X közösségi oldallal, miután a Media Matters for America szervezet vizsgálata kimutatta: a hirdetések olykor neonáci bejegyzések mellett tűnnek fel. Elon Musk válaszul melegebb éghajlatra küldte a távozó hirdetőket.

Hirdetésekből jött tavaly a Twitter-utód X bevételének 90 százaléka. A céget egy éve felvásárló Elon Musk nagyon is tisztában van ezzel: „ha a cég megbukik, akkor ez a hirdetők bojkottja miatt lesz. Ez az, ami csődbe viheti a céget” – mondta legutóbbi interjújában a világ egyik leggazdagabb embere, aki 44 milliárd dollárért vette meg a Twittert, amelyet átkeresztelt X-re. Nem ez volt az egyetlen változás: a sajtószabadság nevében Elon Musk megszüntette az etikai kontrollt, vagyis nagyon sok vállalhatatlan üzenet is bekerült a rendszerbe.

Emiatt viszont olyan óriások hagyták már ott az X-et, mint az Apple és a Disney, pénteken pedig az Egyesült Államok legnagyobb kiskereskedelmi hálózata, a Wal-Mart követte őket. „A pénz jön ki az X-ből, és senkinek sincs olyan hosszú távú terve, hogy pénzt vigyen oda” – vázolta fel a helyzetet Mark Gay, az Ebiquity marketing cég vezető szakértője.

Nem könnyíti meg Musk és az X helyzetét, hogy nevezetes New York Times-interjújában a dollármilliárdos vállalkozó személyesen is sértegette Bob Igert, a Disney főnökét. „Nem kell médiaszakértőnek lenni ahhoz, hogy valaki rájöjjön: nem épp előnyös az egyik legnagyobb hirdető főnökét személyében is megsérteni” – állapította meg az Insider Intelligence vezető elemzője, Jasmine Enberg.

Pótolhatja-e az előfizetési díj a hirdetési pénzeket? „Amikor interjút készítettem Elon Muskkal, akkor még teljesen tisztában volt vele, hogy ez nem lehetséges” – írja James Clayton a BBC oldalán. Áprilisban Musk még ezt mondta: „ha van egymillió előfizető, aki mondjuk 100 dollárt fizet évente az X-nek, akkor ez csak 100 millió dollár. Ez eltörpül a hirdetési pénzek mellett.”

2022-ben a Twitter hirdetési bevétele 4 milliárd dollár volt. Idén, a bojkott miatt, ez jóval kevesebb lesz: 1,9 milliárd dollár az Insider Intelligence számításai szerint.

Mennyiből gazdálkodhat Musk? Az egyik legfőbb kiadás a munkabér, Elon Musk ezreket rúgott ki épp emiatt. A másik fő állandó kiadás a hiteltörlesztés. A Reuters számításai szerint Musk 13 milliárd dolláros hitelt vett föl a Twitter megvásárlására. Ez évente körülbelül 1,2 milliárd dolláros törlesztést jelent. Emiatt csődbe mehet az X, de Elon Musk ezt valószínűleg igyekszik elkerülni.

Bedobja-e saját pénzét a csőd elkerülése érdekében a világ egyik leggazdagabb embere? Végső soron erre is sor kerülhet, de Musk tárgyalhat a bankokkal az adósság átütemezéséről is. Ha viszont ezek a tárgyalások nem sikeresek, akkor a bankok ragaszkodhatnak ahhoz, hogy más ember vegye át az X vezetését.

Ha bekövetkezne a csőd, akkor Musk megítélése radikálisan megváltozna az üzleti világban: jóformán sehol sem kapna hitelt. Mi történne magával az X-szel?

„Nagyon nehezen tudnám elképzelni azt, hogy az X egészen egyszerűen leálljon. Ha Elon Musk kihúzná a dugót, akkor a bankok bejelenthetnék a csődöt, és azután kinevezhetnének egy csődgondnokot, aki szépen újra beindítaná az X-et” – mondja Jared Ellias, az üzleti jog professzora a Harvard Law Schoolban.

Elon Musk egyáltalán nem adta fel: a terve az, hogy az X lesz „az alkalmazások alkalmazása”. Mindennel foglalkozni kíván a chatoldalaktól kezdve az online fizetésig. Új audio- és videószolgáltatást indított, és a videójátékok piacát is megcélozta.

Musk fantasztikusan optimista: a New York Times megszerezte az egyik jelentését, mely szerint az online fizetési rendszer, amely idén 15 millió dollárt hoz, 2028-ban már 1,3 milliárd dollár profitot termelne.

A Twitternek óriási archívuma van, és Elon Musk abban bízik, hogy ebből is pénzt tud csinálni. Hogyan? A mesterségesintelligencia-szoftverek ezeket használhatnák tanuló programként.

Ezek szép tervek, lehet, hogy meg is valósulnak, de jelen pillanatban semmiképp sem tömik be azt az óriási lyukat, melyet a nagy hirdetők távozása okoz az X-nek.

„A hirdetők bojkottja megöli a vállalatot. Mi alaposan dokumentálni fogjuk ezt a folyamatot, hogy az egész világ megtudja: ezek a hirdetők ölték meg az X-et, emiatt jutott csődbe” – mondta Elon Musk a New York Times rendezvényén.

A Financial Times szerint Musknak maradt még menekülő útja, ez pedig a kis és közepes vállalkozók világa.

A londoni lap idézi az X egyik szóvivőjét, aki kijelentette: „sokáig alábecsültük a kis-és közepes befektetőket. Már eddig is szerepelt a terveink között ennek a piacnak a bekapcsolása, de most nagyobb lendülettel megyünk a kis-és közepvállalkozások irányába.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!